پیشنهاد ویژه‌ی فصل سرما، قسمت اول

با یک حساب سرانگشتی و برآورد کردن تمام جوانب، پاییز و زمستان از جهاتی به‌مراتب از فصل‌های بهار و تابستان برای سفر مناسب‌ترند. به هر سمتی که سفر کنید، جمعیت مسافر کمتر از فصل‌های دیگر است و در آرامش می‌توانید از انواع جاذبه‌های گردشگری لذت ببرید. هتل‌ها و مراکز اقامتی هم خلوت‌ترند و گاهی اوقات تخفیف‌های خوبی هم دارند. می‌خواهیم برویم سراغ جاذبه‌های گردشگری ایران در فصل‌های سرد.

اگر مثلا بخواهیم پاییز و زمستان داخل ایران بگردیم، کدام شهرها برای سفر مناسب‌ترند؟ پاسخ این است: هرچه می‌توانید به سمت جنوب بروید. مثلا استان‌های فارس و یزد که به جنوب کشور نزدیک‌ترند تا آخر پاییز هوای مطلوبی دارند. از آن‌ها که بگذریم، می‌رویم سراغ استان‌های جنوبی، یعنی استان‌های بوشهر، خوزستان، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان. معرفی این استان‌ها را از این پست و با استان و شهر یزد شروع می‌کنیم و معرفی باقی استان‌ها را در سلسله‌ نوشته‌هایی که تا آخر زمستان برایتان می‌نویسیم، ادامه خواهیم داد.

استان یزد در یک نگاه

شهر یزد مرکز این استان است و با استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، کرمان و فارس همسایه است. استان یزد پهناورترین استان ایران است و حدود یک‌چهارم جمعیت کشورمان را در خود جا داده است. در بهار و تابستان، آب و هوای بیش‌تر مناطق استان به ویژه شهر یزد، گرم و خشک و در فصول زمستان و پاییز سرد و نسبتاً مرطوب است.

بهترین زمان سفر به شهر یزد ماه‌های مهر و آبان و آذر و اسفند و فروردین و اردیبهشت‌اند. استان یزد از لحاظ جاذبه‌های گردشگری بسیار غنی و خیره‌کننده است و برای تمام سلیقه‌های مختلف چیزی برای ارایه کردن دارد. از جاذبه‌های طبیعی مثل کویر زیبا با آسمان خیره‌کننده و روستاهایی که حکم واحه‌ای در دل کویر را دارند تا موزه‌ها و آتشکده‌ها و… . گروه بزرگی از زرتشتیان و گروه کوچکی از یهودیان در استان یزد زندگی می‌کنند و این استان به نوعی نماد هم‌زیستی پیروان ادیان مختلف در کنار هم است.

ابرکوه، اردکان، بافق، بهاباد، تفت، خاتم، اشکذر، مهریز و میبد از شهرهای مهم این استان‌اند که هر کدام جاذبه‌های دیدنی خود را دارند. در کل اگر بخواهید تمام دیدنی‌های شهر یزد و شهرهای دیگر این استان را بگردید، به وقت زیادی نیاز خواهید داشت، خیلی خیلی زیاد! اگر وقت‌تان دست خودتان است که چه بهتر، اگر نه، سفرتان را به استان یا شهر یزد، بر اساس سلیقه و چیزهایی که دوست دارید ببینید، برنامه‌ریزی کنید.

5767

راه‌های رسیدن به یزد

هواپیما: بهترین و راحت‌ترین وسیله هواپیما است. از هر شهر ایران که سوار هواپیما شوید بعد از زمان کوتاهی در فرودگاه بین‌المللی شهید صدوقی شهر یزد فرود می‌آیید. در فرودگاه شهید صدوقی، ایستگاه اتوبوس برای دسترسی به مرکز شهر یزد وجود دارد و غیر از آن می‌توانید تاکسی بگیرید. شهر یزد مترو ندارد.

قطار: دومین راه رسیدن به شهر یزد استفاده از قطار است. ایستگاه راه‌آهن شهر یزد در مرکز این شهر و نزدیک میدان امام‌حسین یزد قرار دارد. بنابراین دسترسی به هر جای این شهر از ایستگاه اره‌آهن بسیار راحت است.

اتوبوس: پایانه‌ی اصلی اتوبوس‌های بین شهری یزد بین جاده‌ی شهرک صنعتی و جاده‌ی ترانزیتی و بلوار شهید دهقان قرار دارد.

خودروی شخصی: استان یزد در مرکز ایران قرار دارد و خوشبختانه چیزی که دور و برش زیاد دارد جاده و مسیر ارتباطی است. از چهار سوی جغرافیایی می‌توانید با خودروی شخصی به یزد بروید. پس این شما و این مسیرهای ارتباطی مهم استان یزد:

  • جاده‌ی سنتو، راه اصلی ارتباطی بین یزد، تهران و اصفهان و دیگر نقاط شمالی استان است.
  • راه های جنوبی یزد آن را به استان‌های کرمان، هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان متصل می‌کند.
  • راه یزد ـ تفت ـ ابرکوه در باختر، یزد را با استان‌های فارس، کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر و حتی خوزستان و لرستان وصل می‌کند.
  • از شرق هم راه یزد ـ طبس استان یزد را به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی متصل می‌کند.
  • راه یزد ـ بافق نیز مرکز استان را به شهرستان بافق مرتبط می‌کند.

 

هتل‌ها و مراکز اقامتی شهر یزد

هتل‌های شهر یزد به دو دسته تقسیم می‌شوند: هتل‌های مدرن و هتل‌های سنتی. اصلا اقامت در هتل‌های سنتی یزد خودش یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. شهر یزد در ایجاد و تاسیس هتل‌های سنتی شهری پیشرو بوده است. این هتل‌ها خانه‌های اعیانی قدیمی این شهرِ تاریخیِ خشتی‌اند که با اضافه کردن امکانات و بازسازی و ترمیم به هتل‌های ایرانی زیبایی تبدیل شده‌اند که نظیرشان را در شهرهای دیگر ایران کمتر خواهید دید. برای هتل‌های مدرن این شهر هم همان تعریف همیشگی هتل را به‌یاد بیاورید که از لحاظ ستاره درجه‌بندی‌های مختلف دارند و از هتل‌های لوکس تا هتل‌های معمولیِ شبه‌مسافرخانه را شامل می‌شوند. تنها نکته‌ی مهمی که باید درباره‌ی مراکز اقامتی بدانید این است که بعضی از هتل‌های سنتی پله‌‌های زیادی دارند و برای رفت‌وآمد سالمندان و کودکان نوپا کمی سختی دارند.

111

…….

خوش‌مزه‌های شهر یزد

شهر یزد برای عاشقان غذا و شیرینی یک مقصد ویژه است. مردم یزد سفره‌ی غذایی‌شان را با اقلیم جغرافیایی خاص کویری‌شان هماهنگ کرده‌اند. تابستان‌های داغ و تفتیده را با انواع آش و غذاهای آبکی و ترش سر می‌کنند و سوز سرمای زمستان را با انواع شیرینی جبران می‌کنند.

قیمه نخود، آش شولی، آش جو، آش گندم(حلیم)، آش ماش، آش شلغم، آش کلم، آش رشته، آش سمبوسک، آش عدس،آش کدو، آش آلو، آش سبزی و آش انار از مهمترین غذاهای محلی یزد هستند. علاوه براین، شهر یزد یک‌جورهایی مرکز شیرینی‌های خیلی شیرینِ ایران است و باقلوا، قطاب، لوز، حاجی‌بادام، سوهان آردی، کیک یزدی و پشمک، پرچم‌داران عرصه‌ی شیرینی‌های یزدند. تازگی‌ها هم انواع و اقسام بسته‌بندی‌های صادراتی و شیک و مجلسی این محصولات هم وارد بازار شده‌اند. پس هم می‌توانید شکم‌چرانی مبسوطی داشته باشید، هم سوغاتی ببرید.

……….

سوغاتی‌های شهر یزد

1419756302

..

ترمه:‌ یکی از مشهورترین محصولات شهر یزد است. انواع و اقسام طرح و رنگ ترمه را به‌وفور در بازار یزد پیدا می‌کنید.

سفال و سرامیک: سرامیک یزد و میبد شهرت جهانی دارد، نقش‌های «خورشیدخانم» و «مرغ و ماهی» از نقوش معروف سرامیک یزد است که در سال ۱۹۷۱ میلادی در نمایشگاه مونیخ برنده‌ی مدال طلا شد.

طلا: طلای شهر یزد هم کم مشهور نیست. زرگری یکی از هنرهای دستی استان یزد است. زرگرها با طرح‌های بسیار زیبا از نقوش ساده هندسی و نمادین با تلفیق سنگ‌ها و گوهرهای قیمتی، زیورهای بسیار متنوعی برای می‌سازند. راسته‌ای تحت عنوان راسته‌ی زرگرها در بازارِ خان وجود دارد.

زیلو: در مناطق حاشیه‌ی کویر زیلوبافی هنری جاافتاده و مردمی است. این فرش با زندگی مردم این منطقه هماهنگ است و طرح‌های نقش‌بسته‌ی روی آن از اعتقادات و فرهنگ مردم همین منطقه برگرفته است. علاوه بر زیلو، بافت انواع منسوجات دیگر هم در یزد رایج است. شمد و انواع ملحفه از تولیدات معروف شهر یزد و اردکان‌اند.

……..

آثار تاریخی و دیدنی شهر یزد

شهر یزد به دلیل تاریخ طولانی و وسعت فرهنگی و جغرافیایی‌اش آن‌قدر جاذبه‌ی تاریخی و باستانی برای تماشا دارد که دومین شهر جهان از لحاظ آثار تاریخی است. جاذبه‌های شهر یزد به قدری زیادند که اگر بخواهیم تک‌تک‌شان را معرفی کنیم و توضیح بدهیم، حالا حالاها باید بنویسیم و از حوصله‌ی خواننده هم خارج می‌شود. درا ین نوشته فقط گوشه‌ای از دیدنی‌های شهر یزد و دیگر شهرهای این استان را فهرست‌وار معرفی می‌کنیم.

دیدنی‌های شهر یزد: چشمه‌ی آب‌گرم مرتضی‌علی، آبشار دره‌گاهان تفت، قنات زارچ، ساباط‌های یزد، حمامِ خان (گرم‌خانه‌ی نور)، آب‌انبار شش بادگیر، خانه‌ی لاری‌ها، دخمه‌ی زرتشتیان، مدرسه‌ی ضیاییه (زندان اسکندر)، باغ دولت‌آباد، موزه‌ی آینه و روشنایی، آتشکده‌ی ورهرام (بهرام)، موزه‌ی یزد، مسجد امیر چخماق، مسجد جامع کبیر یزد، غار شگفت یزدان

دیدنی‌های میبد: نارین قلعه، کاروانسرای شاه‌عباشی، برج کبوترخانه، چاپارخانه

دیدنی‌های اردکان: زیارتگاه بی‌بی چک‌چک، خانه‌ی افضلی، منارجنبان خرانق

دیدنی‌های ابرکوه: سرو ابرکوه، خانه‌ی صولت (موزه‌ی مردم‌شناسی ابرکوه)، خانه‌ی آقازاده

دیدنی‌های اشکذر: مجموعه سلطان بندر آباد صدوق، آسیاب آبی اشکذر، آب‌انبار هفت بادگیری عصرآباد، غار نباتی یزد

مراسم محرم در یزد یکی از رویدادهای دیدنی شهر یزد است. آیین نخل‌گردانی در ایام دهه‌ی محرم در شهر یزد از گذشته‌ی دور تا امروز شهرت ویژه دارد و برای بسیاری از مسافران داخلی و گردشگران خارجی دیدنی است. با توجه به نزدیک بودن اربعین و شهرت عزاداری‌های شهر یزد، این استان و به‌ویژه شهر یزد می‌تواند مقصد خوبی برای مسافرتی سه چهار روزه درا ین ایام باشد. علی‌بابا کامل‌ترین سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما آماده است تا شما را در یک چشم برهم زدن به شهر یزد برساند.

شماره تلفن آژانس علی‌بابا: ۲۴۵۸۰۰۰-۰۲۱

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)