زمانی که می‌خواهید سفر خارجی داشته باشید خیلی‌ها توصیه‌های مفیدی در اختیارتان می‌گذراند که می‌تواند کمک‌کننده باشد اما در کنار این توصیه‌ها، الزاماتی وجود دارد که در صورت پشت گوش انداختن، عواقب ناگواری دارد و حتی می‌تواند سفر شما را مختل و شما را مجبور به بازگشت کند. اما این الزمات چیست؟ اصلاً اولین قدم برای سفر خارجی کدام است؟

 1. اولین قدم گذرنامه و مهلت اعتبار آن است

هر جای دنیا که بخواهید بروید حتی اگر قرار باشد پای‌تان را یک قدم آن طرف مرز بگذارید باید گذرنامه داشته باشید؛ اما نکته‌ی مهم‌تر اینجاست که گذرنامه‌تان باید برای ۶ ماه بعد از تاریخ بازگشت‌تان اعتبار داشته باشد، در غیر این صورت در همان مراحل اول به مشکل برخورد می‌کنید.

سفر

 1. تکلیف‌تان را با ویزا روشن کنید

سفر

حواس‌تان به ویزا باشد، دقت کنید که نام و طول مدت اقامت‌تان در آن به درستی قید شده باشد. برخی از کشورها ویزا را در کشور مقصد صادر می‌کنند و برخی کشورها مانند اندونزی و آذربایجان در فرودگاه مقصد به مسافران ویزا می‌دهند. بعضی کشورها نظیر ترکیه و مالزی نیز از ایرانی‌ها ویزا نمی‌خواهند.

 1. بدون بلیط سفر، خبری از ویزا نیست

سفر

یکی از مدارکی که کنسولگری‌های کشورها برای دادن ویزا از شما می‌خواهند، بلیط رفت و برگشت‌تان است. ولی سوال اینجاست که اگر ویزا داده نشود، چه بر سر هزینه‌ی پرداخت شده‌ی بلیط می‌آید؟ و آیا کنسل کردن، جریمه دارد؟ نخست اینکه اگر به شما ویزا ندادند، باید حداقل ۵ روز پیش از موعد پرواز با در دست داشتن رسیدِ ریجکت کنسولگری به ایرلاین مربوطه مراجعه کنید. در این موارد برخی از ایرلاین‌ها ۱۰۰ درصد هزینه را پرداخت می‌کنند و برخی دیگر با کم کردن درصدی از قیمت بلیط، پول‌تان را بازمی‌گردانند. البته راهکار محتاطانه‌تری نیز وجود دارد؛ می‌توانید برای گرفتن ویزا از رزرو معتبر بلیط نیز استفاده کنید، کنسولگری‌ها رزرو معتبر را نیز به جای بلیط می‌پذیرند.

 1. ویزای ترانزیت یادتان نرود

سفر

درباره ویزا یک نکته‌ی مهم دیگر وجود دارد و آن ویزای ترانزیت است. ترانزیت به معنای تغییر هواپیما در یک شهر واسطه است. به‌طور مثال اگر بخواهید از تهران به یکی از کشورهای اروپایی سفر کنید و پروازتان در مرحله‌ی اول در یکی از شهرهای یونان، ایتالیا یا هر کشور دیگری توقف داشته باشید و در آنجا با هواپیمای دیگری به سفرتان ادامه دهید، برای حضور در فرودگاه و تغییر ترمینال باید ویزای ترانزیت داشته باشید. در صورتی که ویزای ترانزیت را نگرفته باشید از همان فرودگاه مبدأ بازگردانده می‌شوید.

 اما کدام کشورها نسبت به ویزای ترانزیت سختگیر هستند؟ کشورهای عضو شنگن تنها در دو صورت ویزای ترانزیت درخواست نمی‌کنند؛ نخست آنکه مسافر Green Card امریکا یا کارت PR کانادا یا اجازه اقامت نامحدود در ژاپن داشته باشد. و یا اینکه از یکی از این سه کشور عازم ایران باشد. (داشتن اقامت قانونی در این کشورها نیز قابل قبول است).

انگلیس و ایرلند نیز که عضو پیمان شنگن نیستند، در صورتی از مسافران ایرانی ویزای ترانزیت نمی‌خواهند که مقصد نهایی آنها امریکا یا کانادا باشد. برای سفر به سایر کشورها، داشتن ویزای ترانزیت ضروری است.

 1. عوارض خروج، مهم و کم دردسر

سفر

اقدامات سفر تا دقایقی قبل از پرواز و در فرودگاه هم ادامه می‌یابد.

یکی از این اقدامات پرداخت عوارض خروج از کشور است، البته بهتر است عوارض خروج در روزهای قبل از پرواز (۲ روز قبل) پرداخت شود اما اگر فراموش کردید یا فرصت این کار را نداشتید، می‌توانید در فرودگاه با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز عوارض پروازتان را پرداخت کنید.

 1. صندلی‌‌تان را در خانه انتخاب کنید

سفر

از دیگر کارهای مهم پیش از سفر پشت سر گذاشتن مراحل چک ـ این است. بخشی از مراحل چک‌ ـ این در بسیاری از ایرلاین‌ها به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است. با مراجعه به سایت ایرلاین مورد نظرتان می‌توانید این مراحل را انجام دهید تا در فرودگاه معطل نشوید و زمان را از دست ندهید.

 1. هر که بارش کمتر، راحت‌تر

سفر

همان‌طور که می‌دانید پیش از سفر بارها و چمدان‌ها از مسافران گرفته می‌شود. یکی از مشکلاتی که مسافران در این زمینه دارند، اضافه باری است که می‌تواند دردسرساز شود. بنابراین بهتر است پیش از سفر درباره‌ی وزن و اندازه‌ی بارهای‌تان کسب اطلاع کنید. اگر قرار است در یک فرودگاه خارجی پروازتان را عوض کنید باید از میزان مجاز بار پرواز بعدی نیز آگاهی داشته باشید و بارتان از آن میزان تجاوز نکند.

به عنوان مثال هواپیمایی هما میزان بار مجاز خود در پروازهای بین‌المللی را بر اساس کلاس پروازی بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم اعلام کرده است. گفتنی است ابعاد بسته‌بندی بار نباید از ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی‌متر (به ترتیب طول، عرض و ارتفاع) فراتر برود اما مسافرانی که مقصد آنها امریکا و کاناداست و بخشی از سفر خود را با ایرلاین‌های خارجی ادامه می‌دهند، نباید وزن بارشان بیشتر از ۲۳ کیلوگرم باشد.

 1. حیوانات‌تان را هم می‌توانید با خود ببرید

سفر

در صورتی که بخواهید حیوانات دست‌آموزتان را در سفر با خود ببرید، باید پیشتر، ایرلاین را در جریان بگذارید و هزینه‌ی درنظر گرفته شده را پرداخت کنید. البته باید بدانید که مجاز نیستید حیوانات را داخل هواپیما ببرید بلکه آنها در قسمت بار نگه‌داری می‌شوند.

 1. صندلی چرخدار با رزرو در دسترس خواهد بود

سفر

ایرلاین‌ها در کنار مقررات جدی و سختگیرانه‌شان امکانات قابل توجهی به مسافران‌شان ارائه می‌کنند که در صورت نیاز می‌توانید از آنها بهره ببرید.

یکی از امکاناتی که بیشتر ایرلاین‌ها دارند، ارائه‌ی صندلی چرخدار است؛ البته این مورد را نیز باید از قبل به ایرلاینی که قصد استفاده از پروازش را دارید، اعلام و صندلی چرخدار را رزرو کنید.

 1. غذایی که دوست دارید، در پرواز میل کنید

سفر

علاوه بر این می‌توانید غذای مناسب خود را نیز برای پرواز انتخاب کنید. بیشتر ایرلاین‌های بین‌المللی گزینه‌ای را در نظر گرفته‌اند تا مسافران در صورت پای‌بندی به آیین، رژیم یا شیوه‌ی غذایی خاصی، بتوانند انتخاب مناسب خود را داشته باشند. غذاهای ویژه برای گیاهخواران، خام‌خوارها و بیماران از گزینه‌‌های این ایرلاین‌هاست. برخی از ایرلاین‌های داخلی مانند ایران ایر و ماهان نیز این امکان را برای مسافران خود لحاظ کرده‌اند. (البته این امتیاز نیز با اعلام قبلی به ایرلاین دست‌یافتنی است).

بیشتر بخوانید: 

توصیه‌هایی برای سفر هوایی با کودکان

نکاتی برای بهبود کیفیت سفرهای کاری

پنج سفر خارجی متفاوت در تعطیلات عید فطر

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)

۶ دیدگاه

 1. Sahel می‌گه:

  میخواستم بدانم ، ایا پاسپورت های اروپای وقتیکه به شکل ترانزیت از تهران به یک کشور دیگر سفرکند ایا ضرورت به ویزه ترانزیت است ؟

 2. علی‌بابا می‌گه:

  ساحل عزیز،
  وزارت خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران قبلا اعلام کرده که به شهروندان همه‌ی کشورها به استثنای ۹ کشور، در هنگام ورود به فرودگاه‌های ایران ویزای ۳۰ روزه می‌دهد. تا جایی که در خبرها منتشر شده شهروندان کشورهای آمریکا و بریتانیا در فهرست ۹ کشوری هستند که ویزای ۳۰روزه در فرودگاه برایشان صادر نمی‌شود و از قبل باید اقدام کنند. برای اطلاع از فهرست تکمیلی و شرایط ویزا برای باقی کشورهای اروپایی بهتر است با وزارت خارجه تماس بگیرید.

 3. عباس می‌گه:

  سلام
  بفرمایید
  آیا در فرودگاه شارجه برای تعویض پرواز که هر دو از یک ایرلاین هستند از ایرانی ها ویزای ترانزیت می خواهد؟

 4. علی‌بابا می‌گه:

  عباس عزیز،
  اگر در فرودگاه بمانید نیاز به ویزا نیست اما اگر بین دو پرواز بخواهید از فرودگاه خارج شوید، باید ویزا بگیرید.

 5. جلال می‌گه:

  با سلام . بنده قصد دارم با هواپیمایی ماهان به فرودگاه امارات رفته و از انجا به صورت کانکشن با پرواز امارات عازم چین شوم. ایا نیاز میباشد که در هنگام تحویل بار در تهران مسئول مربوطه را مطلع نمایم ؟ در صورتی که از دو شرکت هواپیمایی متفاوت استفاده می نمایم ایا نیاز به تحویل گرفتن چمدانها در فرودگاه دبی می باشد یا نه ؟ آیا به ویزای ترانزیت نیاز دارم؟

 6. علی‌بابا می‌گه:

  سلام،
  اگر هر دو پرواز شما متعلق به یک ایرلاین بود، در آن‌صورت پروازتان کانکشن محسوب می‌شد،
  شما با دو ایرلاین متفاوت پرواز می‌کنید و در این حالت پرواز شما کانکشن نیست.
  بنابراین باید در فرودگاه امارات بارتان را از ماهان تحویل بگیرید و به کانتر چک‌این ایرلاین امارات تحویل بدهید.
  برای تحویل گرفتن بار از ماهان و دوباره تحویل دادن آن به هواپیمایی امارات، باید به سالن خروجی بروید،
  بنابراین به ویزای ترانزیت امارات نیاز خواهید داشت.
  (دقت کنید که بین دو پروازتان ۳ تا ۴ ساعت فاصله‌ی زمانی باشد تا بتوانید بعد از خروج از هواپیمای اول،
  زمان کافی برای انجام این کار را داشته باشید و به پرواز بعدی‌تان برسید.)