استان گلستان یک بسته‌ی کامل سفر است. چه طبیعتگرد و ماجراجو باشید، چه اهل تماشای بناهای تاریخی باشید و چه فقط اهل پیک‌نیک و جوجه‌کباب درست کردن در طبیعت باشید، استان گلستان چیزی برای عرضه به تمام سلیقه‌ها و ذائقه‌ها دارد. در سفر نوروزی شهرهایی مثل مشهد، شیراز، اصفهان و کیش و استان‌های گیلان و مازندران، مسافران ثابت خود را دارند. استان‌ها و شهرهایی هم هستند که با وجود جاذبه‌های فراوان کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرند یکی‌شان همین استان گلستان. بسته به ذائقه و بودجه‌، برای سفر نوروزی گزینه‌های فراوانی روی میز وجود دارد. اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر نوروزی هستید، تا آخر اسفند پنج مقصد سفر برای نوروز معرفی می‌کنیم. اولین مقصدمان استان گلستان است.

…………

استان گلستان

………

گلستان معجونی از جذابیت‌های گوناگون گردشگری است؛ این استان با تنوع شگفت‌انگیز آب‌وهوایی و فرهنگی و از لحاظ جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، از دیدنی‌ترین مناطق ایران است. دریا، جنگل، کوه، رودخانه، جزیره، آبشار، تالاب، پارک ملی و منطقه‌ی محافظت‌شده و خلاصه هرچه از طبیعت انتظار دارید، در این استان پیدا می‌شود.

بیشتر بخوانید: سفر نوروزی به بوشهر

گلستان استان پهناوری است و تنها در یک سفر نوروزی نمی‌شود آن را کامل گشت اما می‌توانید پیش از سفر با کمی تحقیق، شهرهای دلخواهتان را برای گشت‌وگذار در این استان پیدا کنید.

خوشبختانه راه آهن جنوب به شمال تا گرگان ادامه دارد و علاوه بر هواپیما، اتوبوس و خودرو شخصی، با قطار هم می‌توان به این استان سفر کرد. گلستان برای آن دسته از مسافران که از مسیر جاده‌های شمالی کشور به مشهد سفر می‌کنند، شناخته شده است و اگر از این مسیر به مشهد می‌روید، پیشنهاد می‌کنیم با یک توقف یک یا دو روزه در گرگان، از زیبایی‌های این منطقه دیدن کنید.

لوکس‌ترین هتل گرگان هتل قصر بوتانیک گرگان است که در ۱۰کیلومتری جاده‌ی گرگان به ساری قرار دارد. اگر عاشق طبیعت و آرامش باشید، هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان در دل جنگل ناهارخوران گزینه‌ی خوبی است. اگر کمی از شهر فاصله بگیرید در روستای زیارت که حال‌وهوایی سوییسی دارد، هتل زیارت مخصوص فرار از شهر و اقامت در کوهستان‌های پوشیده از جنگل است. هتل‌های خوب و با امکانات دیگری هم در سطح شهر گرگان و استان گلستان پذیرای مسافران هستند.

گرگان (مرکز استان)، بندر ترکمن، گنبد کاووس، علی‌آباد کتول، مینودشت و کردکوی از شهرهای مهم استان هستند که بعد از گرگان، گنبد کاووس با برج تاریخیِ معروفش از شناخته‌شده‌تر است.

…………….

اسب و سوارکاری

یکی از جاذبه‌های بسیار خاص استان گلستان مسابقات سوارکاری است. استان گلستان قطب پرورش اسب و مسابقات سوارکاری ایران است و پیست سوارکاری گنبد مجهزترین و بزرگ‌ترین پیست اسب‌دوانی کشور است و در کنار پیست سوارکاری، برای علاقه‌مندان و شرکت‌کنندگان در این مسابقات امکاناتی مانند سوئیت، ویلا، اصطبل زمستانه و تابستانه، استخر شنا، رستوران و اینترنت بی‌سیم نیز دارد. در هر سال دو دوره مسابقات اسب‌سواری در این پیست برگزار می‌شود: کورس بهاره و کورس پاییزه. معمولا کورس بهاره‌ی گنبد از اولین جمعه‌ی ماه فروردین شروع می‌شود و ۲۰ هفته نیز ادامه دارد.به غیر از این پیست، پیست‌های آق قلا و بندر ترکمن هم در استان فعالیت می‌کنند و  بعد از مسابقات کورس بهاره‌ی گنبد، بلافاصله مسابقات بندر ترکمن آغاز می‌شود.

استان گلستان

…………………..

جنگل‌ شلوغ، جنگل خلوت

اگر اهل پیک‌نیک و استراحت در طبیعت باشید، جنگل ناهارخوران، النگ‌دره، دلند، کردکوی و قرق، دیدنی‌اند و مسیر دسترسی خوبی هم دارند. فرقی نمی‌کند که باجمع دوستانه سفر کنید با با خانواده یا با تمام فامیل! اگر زیاد اهل ماجراجویی نیستید که پارک جنگلی ناهارخوران گرگان با جاده‌ی آسفالت و سرویس بهداشتی و امکانات تفریحی و رفاهی جای خوبی است. اما به خاطر همین امکانات هم تفریحگاه نسبتاً شلوغی است. اگرکمی بیشتر دل به سفر بدهید، خارج از محدوده‌ی شهر در جاده‌های شرقی و غربیِ گرگان هم با راهنمایی افراد محلی جاهای دنج‌تر و آرام‌تری را در جنگل  پیدا خواهید کرد.

بیشتر بدانید: راهنمای سفر به سریلانکا

………….

سرزمین آبشارهای بی‌شمار

اگر اهل ماجراجویی بیشتر باشید، آبشارهای پرشمار این استان نیز بسیار دیدنی‌اند. بسته به این‌که در کدام شهر استان باشید، می‌توانید از یکی از آبشارهای لُوه، کبودوال، آق‌سو، زیارت، رنگو، شیرآباد، لاشو، باران‌کوه و شادان دیدن کنید. برای رفتن به آبشارهای استان می‌توانید از راهنمایی مردم محلی کمک بگیرید. لباس و کفش مناسب طبیعت‌گردی بپوشید و برای کمی پیاده‌روی در قلب جنگل آماده باشید!

آبشارهای شیرآباد: مجموعه غار و آبشارهای شیرآباد در نزدیکی شهر خان‌ببین قرار دارند و از دیدنی‌های طبیعی مهم استان هستند که همه ساله تعداد بی‌شماری از طبیعت‌گردان  را به سوی خود جذب می‌کنند. ۳ کیلومتر بعد از روستای خان‌ببین در مسیر روستای شیرآباد یک مسیر خاکی و مال‌رو به سمت این آبشارها می‌رود.

آبشار لُوه: مجموعه‌ آبشارهای پلکانی لوه از چند آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده و در ۱۴ کیلومتری غرب پارک ملی گلستان و جنوب روستای لوه در شهر گالیکش قرار دارد. این آبشارها حدود ۵ کیلومتر از جاده‌ی اصلی فاصله دارند. آبشار لوه در کنار پارک ملی گلستان قرار دارد.

استان گلستان

………

بیشتر بدانید: عجایب پنج‌گانه ایران 

……….

آبشار کبودوال: یکی از مهم‌ترین تفرجگاه‌های گلستان است و از اطراف آن گونه‌های گیاهی و چشمه‌های فراوانی وجود دارد. این آبشار در ۴ کیلومتری شهرستان علی‌آباد کتول و در عمق جنگل واقع شده. آب زلال و شفاف این آبشار که از دل کوه بیرون می‌آید، آشامیدنی نیز هست.

آبشار گلستان: آبشار گلستان در بالادست گردشگاه آبشار در پارک ملی گلستان واقع شده است. این آبشار در تمام فصل‌های سال جاری است.

آبشار زیارت: این آبشار در ۱۸ کیلومتری شهر گرگان و در ۵ کیلومتری جنوب روستای زیارت و. در مسیر یکی از شعبات فرعی رودخانه‌ی خاصه رود قرار دارد. از روستای زیارت تا ۱۰۰متریِ محل آبشار هم راه ماشین‌رو دارد.

آبشار رنگو: آبشار رنگو در ۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان گرگان و در دل جنگل رنگو از مسیر روستای توشن در ۵ کیلومتری جنوب گرگان قابل دسترسی است. با حدود ۵ ساعت پیاده روی در امتداد دره و رودخانه در جنگل رنگو می‌توان به این آبشار رسید.

……..

آشوراده؛ تنها جزیره‌ی شمال ایران

جزیره‌ی آشوراده با تالاب‌های طبیعی، طبیعت بکر و وجود پرندگان مهاجر و اسب‌های وحشی تنها جزیره‌ی شمال کشور است که برای رسیدن به آن‌ها می‌شود از  قایق‌های موتوری در اسکله‌ی بندر ترکمن استفاده کرد. این جزیره سالانه میزبان یک میلیون پرنده‌ی مهاجر است در فهرست مهم‌ترین تالاب‌های جهان قرار گرفته است. اگر در سفر دوست دارید جایی بنشینید، چیزی بخورید و کمی هم خرید کنید، آشوراده را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم در عوض اگر عاشق طبیعت بکر و سکوت و خلوت جایی دور از شهر باشید، بهترین گزینه است. این جزیره مسکونی نیست و طبیعتی بکر و تماشایی دارد. بیشتر قایقران‌هایی که گردشگران را به جزیره می‌برند، محل تالاب‌ها و جذابیت‌های جزیره را بلدند و بهتر است برای پیدا کردن دیدنی‌های جزیره از آن‌ها کمک بگیرید. اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید در این جزیره اسب‌های وحشی زیبایی را ببینید که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند.

……………

تاریخ شگفت‌انگیز

استان گلستان

………

بافت تاریخی گرگان: این بافت متشکل از سه محله‌ی اصلی به نام‌های: نعلبندان، میدان و سبزه مشهد با ۱۶۰ هکتار وسعت، برجسته‌ترین بافت تاریخی شمال کشور و یکی از ارزشمندترین بافت‌های تاریخی ایران است. چند بنا از بناهای موجود در این بافت متعلق به دوران سلجوقیان و صفویان هستند  و باقی بناها از دوران قاجار و پهلوی به جا مانده‌اند. در این منطقه بناهای تاریخی گوناگونی مانند خانه های تاریخی، حمام‌ها، مدارس، مساجد، تکایا و بازارهای تاریخی را می‌توانید ببینید.

برج گنبد کاووس: این برج که محلی‌ها به آن میل گنبد نیز می‌گویند با قدمتی حدود هزارسال، مهم‌ترین بنای تاریخی استان گلستان است و با ۷۲ متر ارتفاع بلندترین برج تمام‌آجری جهان است. شهرستان گنبد کاووس علاوه بر این برج تاریخی، دیدنی‌های دیگری نیز دارد که می‌توان به آرامگاه خالد نبی، امامزاده یحیی بن زید، دریاچه‌ی مصنوعی گنبد کاووس، پارک توریستی الغدیر، بازار بزرگ روس‌ها، مجتمع سوارکاری گنبد کاووس، شهر تاریخی جرجان، سد گلستان ۱ و ۲، و سه تالاب آلماگل، آجی‌گل و آلاگل اشاره کرد.

بافت قدیم شهر گمیشان: گمیشان در ۵۵ کیلومتری شمال غرب گرگان واقع است. نام محلی این شهر گمیش‌دپه به معنای تپه‌ی نقره ای است. این شهر از قدیمی‌ترین شهرهای ترکمن‌نشین ایران است که پیشینه‌ی تاریخی کهنی دارد و بعد از گرگان، دومین شهر استان گلستان از لحاظ دارابودن بافت تاریخی و فرهنگی است. بناهای بافت قدیم گمیشان متعلق به دوره قاجار و پهلوی معماری خاص و زیبایی دارند. بیشترشان دوطبقه و بعضی سه‌طبقه هستند و از چوب و تحت تاثیر معماری روسی ساخته شده‌اند. درا ین خانه‌ها اتاق‌های تودرتو، دالان‌های و شومینه‌های هر اتاق منحصربه‌فرد و تماشایی‌اند.

آرامگاه مختومقلی فراغی: مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی، از مفاخر فرهنگی کشور است که درت عبیری او را فردوسی ترکمن‌ها می‌نامند. آرمگاه مختومقلی که بنایی امروزی است، در ۱۵۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد.

کاخ اختصاصی گرگان: یکی از ۱۲ کاخ خانواده پهلوی در کشور و محل اقامت این خانواده در منطقه بوده است به نام کاخ اختصاصی یا کاخ سلطنتی گرگان هم شناخته می‌شود. بنای کاخ مربوط به دوره‌ی رضاشاه است و در محیط سرسبز و زیبای پارک شهر گرگان واقع شده است. این کاخ‌موزه در دو طبقه تعریف شده است که در طبقه‌ی همکف ۳۰ نفر از مشاهیر استان گلستان از قرن سوم تا دوره‌ی پهلوی در آن معرفی شده‌‌اند و در طبقه‌ی بالا ۱۰۰ قلم از لوازم و اشیای مربوط به استراحتگاه خانواده‌ی پهلوی نمایش داده می‌شوند. در حیاط موزه نیز سنگ قبرهایی از قرن ۸ تا ۱۴ قمری وجود دارند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست.

دیوار تاریخی گرگان، آرامگاه خالد نبی، مدرسه عمادیه، مسجد جامع گرگان، پل آق قلا، برج رادکاناز دیگر آثار تاریخی این استان هستند.

…………

غذا و بازار، یکی از دیگری خوشرنگ‌تر

بیشتر غذاهای ترکمن، بر مبنای گوشت لذیذ گوسفندی و سبزیجات تهیه می‌شوند. مرغانه تچین، خورش ساک، ماش پتی خارش، کئی ترشک، چکدرمه، باسترمه، بروک و انواع آش و نان محلی از جمله‌ی این غذاها هستند.. هلی‌آش محبوب‌ترین آش ترکمن‌هاست.

انواع دستباف‌های ترکمن مانند قالی و قالیچه، پشتی، نمد، زیورآلات، روسری و پوشاک ترکمن از مهم‌ترین سوغات این استان هستند.

…………..

استان گلستان

بازارها

بازار ساحلی بندر ترکمن: در برگشت از آشوراده سری به بازار ساحلی بندر ترکمن بزنید که خیلی گسترده و بزرگ نیست ولی رنگارنگ و زیباست. انواع پشتی و قالی و قالیچه‌ی ترکمنی، محصولات نمدی، لباس و روسری ترکمنی و زیورآلات ترکمنی در این بازار پیدا می‌شود. به غیر از این بازار، دوشنبه‌بازار بندرترکمن هم از بازارهای محلی محبوب مردم محلی و گردشگران است.

بازار مرزی اینچه ‌برون: این بازارچه که در شهر مرزی اینچه برون در شهرستان گنبد کاووس قرار داردبه دنبال گشایش مرز پل گدرالوم و تردد مسافران از این نقطه به ترکمنستان برپا شد. این بازارچه‌ی مرزی مهمترین عامل جذب گردشگر به شهر کوچک اینچه برون است. اگر رمان معروف نادر ابراهیمی «آتش بدون دود» را خوانده باشید، شاید برایتان جالب باشد بدانید که اینچه برون محل اصلی وقوع حوادث این رمان هفت جلدی است.

…………….

بیشتر بخوانید:

سفر به شوشتر

سفر به شهر یزد

سفر به جزیره‌ی قشم

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)