آمارها می‌گویند تعداد مسافرانی که تنها در یک سال توسط راه آهن جمهوری اسلامی ایران به نقاط مختلف کشور سفر می‌کنند، رقمی حدود ۲۵ میلیون نفر است. با وجود این بازار عظیم و گسترده‌ی عرضه و تقاضا، و با گذشت ۱۵سال از فراهم شدن امکان خرید آنلاین بلیط قطار، متقاضیان سفر با قطار، در زمینه‌ی استرداد بلیط قطار و کنترل بلیط در قطار و ایستگاه‌های راه‌آهن همواره با چالش‌هایی قدیمی و دور از شأن مسافر صبور ایرانی، دست‌وپنجه نرم می‌کنند. معضلاتی که در صورت برطرف کردن‌شان منفعتی دوسویه، هم برای مسافران و هم عرضه‌کنندگان خدمات خرید و استرداد آنلاین بلیط قطار در پی دارد.

………..بلیط قطار

,………..

معضل قدیمیِ استرداد حضوری بلیط قطار

۱۵ تا ۲۰ درصد از مسافران قطار همواره با معضل استرداد بلیط قطار مواجه بوده‌‌اند. بخشی از متقاضیان بلیط قطار، به دلایلی مجبورند ساعت یا تاریخ سفرشان را عوض کنند یا سفرشان را  لغو کنند که با توجه به جمعیت ۲۵میلیونی مسافران قطار در هر سال، تعداد متقاضیان استرداد بلیط قطار، رقم معناداری می‌شود.

استرداد بلیط قطار همیشه در میان مسافران مسیرهای ریلی از بزرگ‌ترین معضلات رایج حمل‌ونقل ریلی کشور بوده است. حتی خریداران آنلاین بلیط قطار، در صورتی که سفرشان را لغو کنند، برای استرداد بلیط قطار، مجبورند با در دست داشتن پرینت بلیط و مدارک شناسایی، به‌صورت حضوری به دفاتر فروش بلیط مراجعه کنند که معمولاً چیزی حدود یک روز کاری از وقت مسافر را می‌گیرد.
علی‌بابا با تامین و فراهم کردن زیرساخت‌های فنی و مالی، اولین سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط قطار است که امکان استرداد آنلاین بلیط قطار را برای مسافران قطار فراهم کرده است.
به این ترتیب مسافران بعد از خرید آنلاین بلیط در صورت تغییر در برنامه‌ی سفرشان، می‌توانند در زمانی کمتر از ۵دقیقه بلیط را به صورت آنلاین بازگردانند و هزینه‌ی آن را به‌صورت اعتبار در حساب کاربری‌شان دریافت کنند.

……..

عدم امکان مقایسه‌ی خدمات و قیمت بلیط قطارهای شرکت‌های ریلی

یکی از معضلات پیش روی مسافران قطار در گذشته این بود که هنگام خرید حضوری، امکان مقایسه‌ی خدمات و قیمت بلیط قطارهای مختلف را نداشتند. حتی بسیاری از مسافرانی که امروزه بلیط آنلاین قطار می‌خرند، از گوناگونی قطارها و تنوع سرویس و خدمات آن‌ها در مختلف شبکه‌ی ریلی کشور اطلاعی ندارند.

در حال حاضر ١۲ شرکت دولتی و خصوصیِ حمل و نقل ریلی، مسافرانِ پرشمار قطار را در مسیرهای ریلی کشور جابه‌جا می‌کنند.

برای آشنایی با قطارهای شرکت‌های ریلی، مطالعه کنید:

معرفی قطارهای شرکت رجا

قطارهای مسافربری شرکت‌های خصوصی

با توجه به تنوع شرکت‌های ریلی در کشور و امکان خرید اینترنتی بلیط قطار، مسافران قطار برای اولین بار در علی‌بابا می‌توانند با مقایسه و مشاهده‌ی‌ قیمت بلیط تمام شرکت‌های ریلی، ساعت حرکت و نوع قطار، بهترین گزینه را از مجموعه‌ی متنوع قطارها شامل قطار رجا، قطار فدک، قطار سفیر، قطار سبز، قطار سیمرغ، قطار بنیاد و دیگر کارگزارن سفر ریلی انتخاب کنند.

………..

رزرو آنلاین بلیط قطار ویژه‌ی حمل خودرو

با توجه به این‌که بسیاری از مسافران قطار خودروی خود را همراه‌شان با قطار به شهر مقصد می‌برند و امکان رزرو آنلاین حمل خودرو با قطار در گذشته وجود نداشت، علی‌بابا با فراهم کردن زیرساخت‌های فنی و مالی، این امکان را برای خریداران آنلاین بلیط بلیط قطار فراهم کرده است.

به این ترتیب مسافران مسیرهای  تهران – اهواز، تهران – مشهد، تهران – تبریز، تبریز- مشهد، تهران –  شیراز، اصفهان – بندرعباس، شیراز – مشهد، تهران – یزد، یزد – مشهد، تهران – کرمان، کرمان – زاهدان، کرمان – مشهد، تهران – بندرعباس، مشهد – بندرعباس و بالعکس برای حمل خودرو با قطار از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن علی‌بابا اقدام کنند.

 

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)

۲ دیدگاه

 1. مهدی خردمند می‌گه:

  سلام من بلیط هواپیما برای مشهدمیخام.ممنون

 2. علی‌بابا می‌گه:

  سلام،
  برای خرید بلیط لطفا به وب‌سایت علی‌بابا
  http://www.alibaba.ir
  مراجعه کنید.
  یا اپلیکیشن علی‌بابا رو دانلود و نصب کنید:
  برای اندروید:
  https://cafebazaar.ir/app/ir.alibaba/?l=fa

  برای ios:
  https://itunes.apple.com/us/app/alibaba.ir/id1109709881?mt=8