تاریخ تولدِ واقعی: دهه‌ی ۵۰ میلادی

بعید می‌دانم که کسی بتواند حتی حدس بزند که دقیقن چه زمانی فکر تحقق بخشیدن به رویای پرواز، به سر برادران رایت زد. حتی به احتمال زیاد، خودِ آن‌ها هم درست نمی‌دانستند که چه اتفاقی افتاد که در نهایت، توانستند کاری کنند که آدمیزادِ دو پا، بین زمین و هوا معلق بماند و بال‌بال هم نزند! حرکتی که پس از آن، هواپیما، بلیط هواپیما و تجارتی گسترده، به پهنای آسمان‌ها را رقم زد.

اولین پرنده‌ی آدم‌نما

اولین هواپیمایی که پرواز کرد و اولین انسان‌هایی که توانستند زمین را از زاویه‌ی دیگری تماشا کنند، همان نخستین جرقه‌های صنعت حمل و نقل و تجارت هوایی بودند. همان‌ جرقه‌ها بودند که بعدها، سفر هوایی را از نوعی سرویس حمل و نقلِ لوکس، به یکی از رایج‌ترین شیوه‌های سفر، تبدیل کردند و بلیط هواپیما را به دست تک‌تک شهروندانی دادند که تمایل داشتند سفری آسان را به جای شیوه‌های معمول سفر، برای رفت و آمدهای‌شان انتخاب کنند. گرچه تمام این فرآیندها، سال‌ها و دهه‌ها زمان برد، اما شاید بشود به جرات گفت که ارزشش را داشت!

alibaba_ticket (2)

با من پرواز کن

اما واقعن صنعت سفر هوایی، از کجا به این‌جا رسید؟ موزیک «بیا با من پرواز کن» یا همان «Come Fly With Me»، اثر فرانک سیناترا، در سال ۱۹۵۸ میلادی، به مدت پنج هفته در راس پرفروش‌ترین آهنگ‌های ایالات متحده‌ی آمریکا قرار داشت. فکر می‌کنید دلیل‌اش چه بود؟ سیناترای جوان، به عشق هواپیما و سفر هوایی این آهنگ را ساخته و اجرا کرده بود. سفرِ هوایی، رویای بزرگ و کوچکِ آمریکایی شده بود و جالب این‌جا بود که با وجود این همه هیجان، ۸۰ درصد آمریکایی‌ها، هنوز حتی یک هواپیما را از نزدیک ندیده بودند، چه برسد به آن‌که بتوانند بلیط هواپیما بخرند و سوار آن شده و با آن پرواز کنند!

alibaba_ticket (4)

رویای دور از دسترس پرواز

در آمریکای اوایل دهه‌ی شصت و هفتاد، خرید بلیط هواپیما، از عهده‌ی هرکسی برنمی‌آمد. حتی خانواده‌های اعیانی هم، ترجیح می‌دادند با قطار سفر کنند تا اینکه بخواهند دلار، دلار توی جیبِ دولت بریزند و از طرفی هم از اینکه سالم به مقصدشان برسند مطمئن نباشند. دولت، نرخ بلیط هواپیما را تعیین می‌کرد و خطوط هوایی آمریکا، زیر انگشتان واشنگتن جا‌به‌جا می‌شد. «دیکتاتوریِ بلیط هواپیما!» شاید بشود اسم‌اش را این گذاشت! وقتی این دولت بود که تعیین می‌کرد کدام بلیط هواپیما به فروش برسد و کدام خط هوایی اجازه‌ی پرواز دارد، مگر جز این بود؟ تعیین قیمت بلیط هواپیما و رتبه‌بندی خطوط هوایی و بلیط هواپیمای‌شان، همه به دستِ دولت بود و به دلیل اینکه هیچ رقابتی بین شرکت‌ها و خط‌های هوایی در جریان نبود، قیمت بلیط هواپیما خیلی گران و البته، غیرمنصفانه عرضه می‌شد.

………….

در همین رابطه بخوانید: آزادسازی قیمت بلیط هواپیما، حواشی و بایدها و نبایدها 

……………..

ترفندهایی برای تعدیل قیمت بلیط هواپیما

فکر می‌کنید آن‌ سال‌ها، دولت بالاخره چطور دست‌اش را از روی سرنوشت محتوم بلیط هواپیما برداشت؟ خب وقتی رقابتی وجود نداشته باشد، قیمت‌ها رگباری بالا می‌رود و نتیجه هم مشخص است: دیگر کسی حاضر نیست از چنین کالایی که روز به روز دارد گران‌تر می‌شود، استفاده کند. در اوایل دهه‌ی هفتاد و پس از حمله‌ی ناگهانی صعود قیمتِ بلیط هواپیما، بازار خرید و فروش بلیط هواپیما هم راکد شد و در نتیجه، تیم منتخبی از سناتورها و اقتصاد‌دان‌های آمریکایی، در واشنگتن و طیِ جلسه‌هایی پی‌در‌پی، به این نتیجه رسیدند که باید هرچه زودتر از کنترل واشنگتن بر روی قیمت بلیط هواپیما، جلوگیری کنند و از آن به بعد، دولت حق ندارد برای خطوط هوایی، تعیین تکلیف کنند.

موش و گربه‌ی چند میلیارد دلاری

کم‌کم، با ورود سیستم‌های کامپیوتری پیشرفته، بازی عجیبی بین خطوط هوایی و سیستم‌های کامپیوتری در گرفت. این‌بار، دیگر آن‌قدرها از دولت و دیکتاتوری قیمت بلیط هواپیما خبری نبود، بلکه بازیِ موش و گربه‌ی چند میلیارد دلاری کامپیوتر و قیمت بلیط هواپیما، یکه‌تاز این عرصه شده بودند. اما چطور؟ خب به ساده‌گی! بازی از این قرار بود که خطوط هوایی از کامپیوترها استفاده می‌کردند تا قیمت را بالاتر ببرند و کاربران با کامپیوترهای‌شان، ارزان‌ترین قیمت بلیط هواپیما را پیدا می‌کردند.

alibaba_ticket (5)

روند تغییر قیمت بلیط هواپیما در ایالات متحده

با تمام این تفاسیر، بد نیست بدانید که در سال ۱۹۶۵، کمتر از ۲۰ درصد جمعیت آمریکا، حداقل یک‌بار سوار هواپیما شده بودند و این تعداد در سال ۲۰۰۰، به ۵۰ درصد از کل جمعیت این کشور رسیده بود که در طول عمرشان، یک‌بار بلیط هواپیما خریده باشند. به نوعی، تعداد مسافران از دهه‌ی ۷۰ تا ۲۰۱۱، سه برابر شده بود. یکی دیگر از عجایبی که می‌توان در مورد تغییر روند قیمت بلیط هواپیما به آن اشاره کرد این بود که، در سال ۱۹۷۴، خطوط هوایی حق نداشتند که بلیط هواپیمای مسیر نیویورک – لس‌آنجلس را زیر ۱۴۴۲ دلار بفروشند. جالب اینجاست که حالا و در سال ۲۰۱۴، می‌توان بلیط هواپیمای همین مسیر را فقط با ۲۷۸ دلار خرید! این یعنی بازار رقابت؛ و در بازار رقابتی، شما می‌توانید کالای مورد نیازتان را در کیفیت‌های گوناگون و با قیمت‌های متنوع خریداری کنید. البته که بلیط هواپیما، از آن دسته کالاهایی است که کمی باید بیش‌تر مراقب قیمت‌اش باشیم. چرا؟ به شما خواهم گفت.

بلیط هواپیما در ایران

این روزها خرید بلیط هواپیما و سفر هوایی در ایران، تا حدی شبیه آن‌چیزی است که اوایل دهه‌ی هشتاد یا نود میلادی در ایالت متحده‌ی آمریکا شاهدش بودیم، با این تفاوت که در این‌جا، شما می‌توانید بین گزینه‌های کمی که دارید، به‌راحتی بهترین را انتخاب کنید و برای برنامه‌ریزی سفرهای هوایی‌تان هم نگرانی دیگری نداشته باشید. زمانی که خرید بلیط اتوبوس به مقصدهای دور در داخلِ کشور، با هزینه‌ی قابل توجهی نسبت به خدمات و سرعت جا‌به‌جایی همراه است، خرید بلیط هواپیما و رفت و آمد سریع‌تر و مطمئن‌تر، بهترین گزینه‌ای است که می‌توان در سفرهای بین شهری به آن فکر کرد. زمانی که بلیط هواپیما به مقصد مورد نظرتان را خریدید، بد نیست یادی هم از برادران رایت و تلاش‌های آن‌ها بکنید. اگر رویای پرواز نبود، امکانِ پرنده شدن و سفرِ آسان و دلپذیر، شاید خیلی بعدتر می‌توانست نصیب بشر بشود و خیلی بعدتر هم که می‌دانید یعنی چه؟!

…….

بیشتر بخوانید:

از سوخت شدن بلیط هواپیما جلوگیری کنیم

نکات کلیدی در خرید بلیط هواپیما

آزادسازی قیمت بلیط هواپیما

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)

۱۹ دیدگاه

 1. توحید می‌گه:

  جشن خوبی بود، به امید روزهای بهتر و موفقیت های بیشتر

 2. مهرا ن جباری می‌گه:

  سلام به علی بابا من خیلی دوست داشتم حداقل یک سفر با هواپیما داشتم خود سفر باهواپیما برام رویایز شده چه برسه به پاریس که دیگه جای خود داره خوب دارندگی وبرازندگی هر که بامش بیش برفش بیشتر همیشه میگن پول برای پول دارا میباره اونی که نداره چه جوری میتونه پول دار بشه یا کی بهش توجه داره حتی خدا هم یادش نمیاد که همچین بنده ای داره به امید روزی که بتونم باهواپیما سفری داسته باسم

 3. سعید می‌گه:

  سلام
  لطفا برای افرادی که امتیاز بالا دارند(50+) تخفیف یا طرح های تشویقی درنظر گرفته بشه. یا اینکه یک کادوی کوچک (هر چند کم ارزش به لحاظ مالی) به رسم یادبود براشون ارسال کنید که هم بهترین تبلیغ هستش و هم مشتری رو برای همیشه جذب میکنید
  جنبه روانی خیلی خوبی ایجاد میکنه
  موفق باشید همیشه

 4. ماهان می‌گه:

  مگه بلیط تهران به پاریس چقدره که اینهمه سر و صدا راه انداختید ؟؟؟؟؟!!!!! با ایر لاین امارات و پرواز آ 380 حداکثر زیر دو میلیون تومنه . طوری سر و صدا راه انداختید و جشن گرفتید که انگار بنده خدا یک میلیارد برنده شده
  بی خیال بابا . جو ندید اینقدر

 5. مهرداد ارمان پور می‌گه:

  از این به بعد مشتری شما خواهم بود

 6. فرید می‌گه:

  جالب بود.
  به امید موفقیت شما و تمام کسانی که به جز منفعت مالی به فکر رضایت مشتری هم هستند.

 7. علی حسینیان می‌گه:

  با سلام
  اگر امکان ویرایش اطلاعات بلیط تا قبل از یک مدت زمان خاص وجود داشته باشد خوب است

  متشکرم

 8. به نام می‌گه:

  سلام ، از کلیه پرسنل علی بابا بخصوص مدیریت محترم بابت این قرعه کشی تشکر میکنم .
  امیدوارم ماهم یک زمانی جز< برندگان علی بابا باشیم

 9. علی‌بابا می‌گه:

  از این‌که ما را از نظرتان باخبر کردید ممنونیم. اما یک توضیح کوچک به شما بدهکاریم؛ این هدیه تنها بلیط سفر به پاریس نیست. تور یک‌هفته‌ای به پاریس به همراه یک نفر، یادگاری کوچکی است تا علی‌بابا بتواند از همراهان و مشتریان وفادارش تشکر کند. این تور شامل بلیط رفت‌وبرگشت از ایرلاین‌های معتبر و اقامت در هتل پنج‌ستاره است تا مسافر عزیز ما در طول سفر دچار تاخیر و دردسرهای پروازهای ارزان و مسیر عوض کردن در فرودگاه‌های استانبول و کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نشود.

 10. حمیدرضا می‌گه:

  با سلام
  من چندین بار از علی بابا بلیط تهیه کردم ولی راضی نیستم متاسفانه پر از اشکالات بود خودشون هم متوجه شدن از پشتیبانی تماس گرفتن چند بار این اتفاق افتاد به نظر من هنوز منوده تا یه سایت خوب بشه و این جایزه هم اصلاً مناسب نبود

 11. علی‌بابا می‌گه:

  سلام به شما دوست عزیزمون
  ممنون از نظرتون. اینکه علی‌بابا هنوز مسیر پرپیچ و خمی رو در پیشِ رو داره، بر هیچ‌کس پوشیده نیست و بدون شک، انتقادات سازنده‌ی شما، می‌تونه به ما در خدمت‌رسانی هرچه بهتر، کمک کنه. اشکالات و پیش‌آمدهای مختلف، در هر فرآیندی – هرچند دقیق – ممکنه پیش بیاد و ما همیشه سعی کردیم تا با کاربرانمون در هنگام بروز چنین مسایلی، صادق و همراه باشیم. امیدواریم که دیگه، با چنین مشکلاتی مواجه نشید و اگر هم شدید، مثل قبل، تیم پشتیبانی علی‌بابا رو در کنار خودتون حس خواهید کرد.

 12. مسعود می‌گه:

  بعضی از ایر لاین ها رو هنوز روی سایت واسه خرید بلیط پیشنهاد نمیده،
  هرکس که پول رو زودنر پرداخت بکنه بلیط مال اون میشه که این بارها باعث از دست رفتن بلیط شده ، معمولا همه جا اینجوری هستش که کسی که دکمه انتخاب بلیط رو میزنه برای چند دقیقه بلیط رو در مالکیت خودش قرار میده اما علی بابا این حالت رو نپسندیده و ماراتن واریز پول یه جورایی راه افتاده که محترامانه و حرفه ای نیست.
  بجز این مورد ، بلیط های کلاس های مختلف ، چارترها و نفت که اینجا فقط هست عالی هستن.

 13. حسن خواجه می‌گه:

  با سلام به کلیه پرسنل زحمتکش عل بابا اگه امکانش باشه یه اپلیکیشن موبایل به نام علی بابا بسازید.

 14. علی‌بابا می‌گه:

  سلام. ممنون از لطف شما، درحال آماده سازی اپلیمیشن موبایل برای اندروید و آی او اس هستیم. درحال حاضر هم تلاش کرده ایم سایت کاملن با مرورگرهای موبایل سازگار باشد تا کاربران عزیزمان بتوانند از طریق موبایل نیز بلیطهایشان را خریداری کنند.

 15. علی‌بابا می‌گه:

  مسعود عزیز؛ ممنون از نظر شما
  ممنونیم که ما را از نظرات خود و کاستی ها آگاه می کنید. تمام تلاش خود را برای بهبود خدمات به کاربران عزیزمان انجام خواهیم داد.

 16. سپیده امجدی می‌گه:

  خارج ندیدها سفر نیویورک بگذارید

 17. داریوش فلاح می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید لازم بذکر است که انقدر کلاهبرداری در دنیای مجازی زیاد شده که برای تهیه بلیط از سایت شما هم
  بعضی ها تعلل میکنند چطور میشود اعتماد این افراد از طرف شما جلب شود

 18. علی‌بابا می‌گه:

  داریوش عزیز، اعتماد کاربران اندک اندک، با خدمات خوب و پشتیبانی کامل جلب میشه. ما بیشترین کاربر را از طریق معرفی کاربران خوب و راضیمون جذب می کنیم. ممنونیم که ما رو به دوستانتون معرفی می کنید.

 19. علی‌بابا می‌گه:

  سپیده جان، حتمن برای جایزه‌ی مسابقه‌ی بعدیمون از مشورت کاربرای خوبمون استفاده می کنیم. فعلا یک رای به نفع تور نیویورک!