هروقت صحبت از خریدِ به‌صرفه و پر و پیمان به میان می‌آید، خیلی‌ها می‌گویند استانبول. در بازارها و مراکز خرید استانبول که بگردی، کم پیش می‌آید صدای آشنای فارسی‌زبانی به گوش آدم نخورد و چشم که بگردانی، در خیابان‌های استانبول، ایرانی‌ها را می‌بینی که با کیسه‌های پرشمار خرید، خسته و کوفته اما خوشحال، راهی هتل‌اند. در این مطلب سراغ ۱۰ پاساژ استانبول رفته‌ایم، پاساژهایی قدیمی‌ که نماد نفوذ فرهنگ اروپایی در ابتدای قرن بیستم استانبول‌اند.

نیم‌قرن بعد از ظهور پاساژها در پاریس، این پاساژهای سرپوشیده و پرزرق‌وبرق در استانبول، با ترکیب سبک‌های معماری فرانسوی، ایتالیایی و عثمانی ساخته شدند. این ۱۰ پاساژ جذاب استانبول نمادهایی از شکوه و زرق‌وبرق نوظهور ابتدای قرن بیستم این شهرند، چیزی شبیه بعضی از پاساژهای قدیمی تهران خودمان مثلا در خیابان جمهوری یا لاله‌زار با حال‌وهوایی شبیه جمعه‌بازار تهران، با کمی تفاوت در شکل و شمایل و محتوا. با ما بیایید تا گشتی خیالی در این ۱۰ پاساژ جذاب استانبول بزنیم که یشترشان یا در خود خیابان استقلال‌اند یا حوالی آن.

چیچک پاساجی (Çiçek Pasajı)

از بین ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، این یکی از همه معروف‌تر است. امروزه دیگر به‌عنوان محلی برای رفع خستگی و مجموعه‌ای از رستوران و کافه است. سال‌ها پیش در محل تئاتر نائوم (Naum Theatre) یک بانکدار یونانی به‌نام هریستاکی زوگرافوس افندی، این پاساژ مشهور سرپوشیده‌ی محله‌ی بی‌اغلو را ساخت. این ساختمان که در گذشته کاربری تئاتر داشت، در سال ۱۸۷۰ میلادی در آتش‌سوزی سوخت. نام اصلی این پاساژ «سیت د پرا» (Cité de Pera)  است که هنوز بین ستون‌های پرنقش‌ونگار و ساعتِ بالای ورودی قابل مشاهده است. واژه‌ی «چیچک»، در ترکی به معنای گل است، اما این‌که چرا این پاساژ را چیچک‌پاساژی می‌گویند، به این برمی‌گردد که یک تبعیدی روس در این محل دسته‌گل می‌فروخته است. از زمان بازسازی این پاساژ در سال ۱۹۸۸ میلادی تا کنون، در طبقه‌ی اول این پاساژ فقط رستوران‌ و بار می‌بینید با انواع مزه‌ها و غذاها و نوشیدنی‌های ترکی و بین‌المللی که موسیقی زنده‌ی استانبولی دارند و گاهی نوازنده‌ها بالای میزها می‌ایستند و برای مشتری‌ها می‌نوازند.

نشانی: خیابان استقلال. پلاک ۸۰

10 پاساژ جذاب استانبول

……….

هازوپولو پاساجی (Hazzopulo Pasajı)

طاق این بازار قدیمی به‌جای شیشه با شاخه‌های درخت مو و درختانی از نوع دیگر پوشیده شده است. کف سنگ‌فرش‌شده‌ی این بازار در محله‌ی بی‌اوغلو از خیابان استقلال شروع می‌شود و تا خیابان مشروطیت ادامه دارد و در مرکزش غلغله‌ای از چای و قلیان و تخته‌نرد در جریان است. نام این پاساژ از یک خانواده‌ی بانکدار یونانی آمده که این بازار را در سال ۱۸۷۱ میلادی افتتاح کردند و پاتوقی شد برای آحمِد میتهات افندی (نویسنده‌ی دوران عثمانی) و دیگر جوانان ترک. از میان ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، درا ین بازار علاوه بر این‌که نشانه‌هایی از استانبول قرن نوزدهم می‌بینید، طلا، کتاب دست دوم و تی‌شرت‌هایی با طرح استانبول پیدا می‌کنید. همچنین می‌توانید در آن دیارکباب بخورید، یا چای و دیگر نوشیدنی‌ها را بنوشید.

نشانی: خیابان استقلال، پلاک ۱۱۶

10 پاساژ جذاب استانبول

…….

آسلیهان پاساجی (Aslıhan Pasajı)

اگر با دیدن اشیا و جاهای قدیمی احساسات‌تان فوران می‌کند، این بازار خوراک خودتان است. این بازار که به نام بازار صحاف‌ها یا صحافلار چاریشی (Sahaflar Çarsısı) هم شناخته می‌شود (دومین بازار کتاب‌های دست‌دوم)، در دوطبقه ساخته شده و چیزهایی که در آن پیدا می‌کنید، شامل کتاب و مجلات و نشریات دست‌دوم است. دو جین مغازه در هر طبقه در حکم کتابخانه‌های همیشه در جنب‌وجوشی هستند که هر چیزی از اسطوره‌شناسیی آناتولی تا داستان‌های عامه‌پسند و هنر معاصر را می‌فروشند. شاید بین ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، این‌یکی فرهنگی‌ترین‌شان باشد.

نشانی: خیابان مشروطیت، شماره‌ی ۱۰

10 پاساژ جذاب استانبول

……….

اطلس پاساجی (Atlas Pasajı)

درست شبیه مراکز خرید امروزی، بسیاری از بازارهای سرپوشیده‌ی قدیمی استانبول، هم برای خرید و هم برای سرگرمی و تفریح، طراحی و ساخته می‌شدند. پاساژ اطلس، از سال ۱۹۴۸ یک سینما به‌نام سینما اطلس و یک سالن کوچک تئاتر را در خود جای داده است. درست شبیه چیچک‌پاساجی، این ساختمان قدیمی که هنوز پابرجاست، در آتش‌سوزی سال ۱۸۷۰ ویران شد و طبقه‌ی اول آن به محلی برای نگهداری اسب‌های دلالان اسب تبدیل شد. سینما و تئاتر را که رد کنید، فروشگاه‌های کوچک و تودرتویی را می‌بینید که پوشاک و عتیقه و یادگاری‌های جورواجور می‌فروشند. بضی از مسافران ایرانی هم در میان این ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، پاساژ اطلس را می‌شناسند و از آن خرید کرده‌اند.

نشانی: خیابان استقلال، پلاک ۱۳۱

10 پاساژ جذاب استانبول

…….

فرانسیز گچیدی (Fransız Geçidi)

گچیدی در ترکی به معنی دروازه است. دروازه‌ی فرانسیز در ساحل کاراکوی بازتابی از حضور پررنگ بازرگانان اروپایی در این ناحیه در دوران عثمانی است. این بازار که در سال ۱۸۶۰ ساخته شده و نمای آن از بالا شبیه صلیب است، در سال ۱۹۹۲ به شکل همان معماری نئوکلاسیک باشکوهش بازسازی شد. طبقه‌ی پایین آن با کافه‌ها و رستوران‌های آشفته و درهم برهم پر شده است. فضای بازار تماشایی است، صبحانه‌ی ترکی، غذاهای تازه‌ی دریایی و دسر کادایفه را هم می‌توانید در این بازار امتحان کنید. در استانبول سوژه‌ی عکاسی زیاد پیدا می‌شود، اما از میان ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، عکس‌خور این‌یکی از همه بیشتر است.

نشانی: خیابان موم‌خانه، روبروی کلیسای ارتودکس، دومین ورودی در خیابان کمان‌کش

10 پاساژ جذاب استانبول

…….

اروپا پاساجی (Avrupa Pasajı)

ورودی این بازار که سقفش با شیشه پوشیده شده، نزدیک مشهورترین خیابان استانبول یعنی خیابان استقلال قرار دارد که به‌راحتی قابل تشخیص نیست. سختیِ تشخیص ورودی این پاساژ هم به دلیل معماری خاص آن است. این پاساژ محل عرضه‌ی عتیقه‌جات، منسوجات، سرامیک و چراغ‌های تزیینی است. از بین ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، این‌جا برای عتیقه‌بازها از همه جذاب‌تر است. این بازار در گذشته آینالی پاساجی نامیده می‌شد (بازار آینه‌ها) که در آتش‌سوزی سال ۱۸۷۰ آسیب دید. ردیفی از فیگورهای کلاسیک هنوز در سنگ‌برجسته‌های دیوار این پاساژ دیده می‌شوند که تا سقف شیشه‌پوش پاساژ امتداد دارند. اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که فکر می‌کنند زندگی‌شان با یک کوزه‌قلیان قدیمی یا خنجر عثمانی کامل می‌شود، این بازار دقیقا جای شماست!

نشانی: خیابان مشروطیت، پلاک ۸

 

10 پاساژ جذاب استانبول

………….

سوریه پاساجی (Sriye pasajı)

این پاساژ با معماری نئوکلاسیک به دست یک فرد سوری به نام حسن هالبونی پاشا، اولین مسلمانی که ریاست اتاق بازرگانی استانبول را عهده‌دار شد، ساخته شده است. یک چای‌خانه‌ی سنتی نزدیک ورودی این پاساژ قرار دارد و یک کافه با موزیک زنده در انتهای دالان جمعیت را به سمت خود فرا می‌خواند. دوستداران کالاها و مکان‌های قدیمی با ورود به این فضا انگار شیرجه زده‌اند در دهه‌ی شصت میلادی که یک پلکان مارپیچ دارد و مجموعه‌ای از لباس‌های با مد عجیب‌وغریب که لباس‌های فیلم‌ها و سریال‌های ترکیه‌ای را تامین می‌کند. اُلدفشن‌ها و آن‌هایی که با دیدن یک تکه لباس قدیمی و آستین‌پفی یا آباژور مخمل و تابلوهای نقاشی از خوشی مورمورشان می‌شود، اگر هیچ‌کدام از آن ۱۰ پاساژ جذاب استانبول را نپسندند، این‌یکی را حتما دوست خواهند داشت.

نشانی: خیابان استقلال، پلاک ۱۶۶

 

10 پاساژ جذاب استانبول

……………..

توکالتیان پاساجی (Tokatlıyan Pasajı)

پاساژ توکالتیان تحت مالکیت یک فرد ارمنی به نام میگیردیچ توکالتیان که در گذشته هتل «اِم. توکالتیان» نامیده می‌شد، بنایی در قلب جامعه‌ی باکلاس پرا است. این بنا در محله‌ی تاریخی‌ استانبول که امروزه بی‌اوغلو نام دارد، جا خوش کرده و افراد مشهوری مانند شامل لئون تروتسکی و آتاتورک در آن اقامت داشته‌اند. در سال‌های ۱۹۵۰ کاربری ساختمان تغییر کرد و بنای آن بازسازی شدو یک کلیسای ارمنی آن را خرید. بعدها اتاق‌های هتل، جایشان را به فروشگاه‌های کوچک دادند. تماشای این پاساژ تجربه‌ی وهم‌آمیزی است که با قدم‌زدن در امتداد سلمانی‌ها، چای‌خانه‌ها و فروشگاه‌های آثار چاپی، نگاه وهم‌انگیزی از گذشته‌ی این محله به‌دست می‌آورید. در میان این ۱۰ پاساژ جذاب استانبول این‌یکی از همه وهم‌انگیزتر و مالیخولیایی‌تر است.

نشانی: خیابان استقلال، پلاک۷۶

10 پاساژ جذاب استانبول

……

آکمار پاساجی (Akmar Pasajı)

پاساژ آکمار در منطقه‌ی آسیایی کادیکوی قرار دارد. این‌یکی از بین ۱۰ پاساژ جذاب استانبول، بیشتر از همه قصه و شایعه پشت سر خود دارد. منطقه از سال‌های دهه‌ی نود میلادی به عنوان «گذرگاه شیطان» شناخته می‌شود. فروشگاه‌های این منطقه نوارها، صفحه‌ها و سی‌دی‌ها و تی‌شرت‌های هوی‌متال می‌فروشند. اگر اهل موسیقی هوی‌متال و راک سنگین هم نباشید، برای سلیقه‌های ملایم‌تر هم چیزهایی مانند کریستال و سنگ‌های قیمتی و کتاب‌های دست دوم در این پاساژ وجود دارد.

نشانی: خیابان موهوردار، پلاک ۷۰ (No 70 Caddesi Mühürdar)

 

10 پاساژ جذاب استانبول

.………………

آزناوور پاساجی (Aznavur Pasajı)

این بازار ابتدا در سال ۱۹۰۰ به صورت یک بلوک از آپارتمان‌های لوکس با محوطه‌ی خصوصی ساخته شد. معمار برجسته‌ی ارمنی، هوسپ آزناوور که نام خودش را بر این ساختمان گذاشته است، آپارتمان مصر در خیابان استقلال و چندین سالن تئاتر و کلیسا را هم طراحی کرده است. امروزه پاساژ آزناوور یک مرکز اصلی وقت‌گذرانی است که در آن تا دل‌تان بخواهد در آن شلوارهای تنگ رنگی، لباس‌های پانکی، لباس زیر و سرپوش‌های متنوع  دیده می‌شود.  انواع جواهرات ارزان‌قیمت و چشم‌نظر را همچنین می‌توانید در این بازار پیدا کنید. مانند بیشتر بازارهای فهرست ۱۰پاساژ جذاب استانبول این پاساژ هم در خیابان استقلال قرار دارد.

نشانی: خیابان استقلال، پلاک ۱۰۸

10 پاساژ جذاب استانبول

 ………

بیشتر بخوانید:

دیدنی‌های تور استانبول

۱۰ بازار جهان که حتما باید آن‌ها را دید

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)