شاید همین چند‌سال پیش که پای کامپیوتر، با شنیدن صدای بوق مودمِ دایال‌آپ منتظر اتصال به اینترنت می‌نشستیم تا وارد دنیای مجازی بشویم و بعد از هر کلیک چشم‌مان به مونیتور خشک می‌شد تا صفحه بالا بیاید، فکرش را هم نمی‌کردیم که یک روز همین‌طور که گوشی دست‌مان است و داریم پیام‌هایمان را چک می‌کنیم، بتوانیم با همین تلفن همراه برای آن سر دنیا بلیط هواپیما بخریم. امروزه حتی در بیشتر کشورهای جهان سوم هم ضریب نفوذ اینترنت آن‌قدر بالا رفته که خیلی‌ از کارهایی که در گذشته انجام دادن‌شان دست‌کم یک روز وقت می‌برد، حالا به پلک‌زدن و کلیک کردنی انجام می‌شوند. یکی‌اش همین خرید بلیط هواپیما و چک کردن قیمت بلیط هواپیما.

قیمت بلیط هواپیما

…..

مسافران پُرپرواز معمولن آن‌قدر کارکشته‌ شده‌اند که به قول معروف تمام چم‌وخم لازم را برای این‌که بهترین قیمت بلیط هواپیما را برای سفرشان پیدا کنند، بلدند. اگر شما جزو این دسته مسافرها نیستید، با ما همراه شوید تا ببینید چه عواملی روی قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارند. یک جور دسته‌بندی بر اساس شیوه‌ی فروش بلیط هواپیما داریم: بلیط سیستمی و بلیط چارتر. بسته به این‌که کدام‌شان را برای پرواز انتخاب کنید، قیمت بلیط هم تغییر می‌کند. البته عوامل دیگری هم روی قیمت بلیط هواپیما موثرند اما فعلا بگذارید درباره‌ی این دو نوع بلیط توضیح بدهیم.

بلیط سیستمی: این بلیط‌ها را چه مستقیم از خود هواپیمایی‌ها یا از علی‌بابا یا از دفاتر خدمات مسافرتی و… بخرید، همیشه نرخ یکسانی دارند و قیمت بلیط هواپیما در این پروازها طبق نرخ مصوب خود شرکت هوایی تعیین می‌شود. تفاوت مهم این بلیط‌ها با بلیط‌های چارتر در قابلیت استردادشان است. شما هر وقت و به هر دلیلی سفرتان را لغو کنید، شرکت‌ها مبلغی را از قیمت بلیط هواپیما کم می‌کنند و پول شما را برمی‌گردانند. این ‌را که چه میزان جریمه‌ای از قیمت بلیط هواپیما کم بشود، خود شرکت‌های هواپیمایی تعیین می‌کنند. اما تفاوت علی‌بابا با باقی فروشندگان بلیط و حتی بعضی از ایرلاین‌های داخلی در این است که اگر بلیط‌تان را به هر دلیلی پس بدهید، بلافاصله بعد از لغو کردن و کسر جریمه، پولی که برای قیمت بلیط هواپیما پرداخته‌اید، بعد از کسر جریمه به حساب شما برخواهد گشت. زمان برگشت پول حتی در بعضی از خود شرکت‌های هواپیمایی به بیست‌وچهارساعت هم می‌رسد اما در علی‌بابا این انتقال آنی انجام می‌شود. یعنی به محض آن‌که بلیط را لغو کنید، هزینه‌ی بلیط بلافاصله با کسر جریمه به حساب شما برمی‌گردد. دومین تفاوت بلیط سیستمی با بلیط چارتر در این است که در پرواز سیستمی، قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان متفاوت است و درنتیجه بلیط نوزادان و کودکان از بلیط بزرگسالان ارزان‌تر است، مثلا اگر بچه‌‌هایی در سنین مختلف دارید، بلیط سیستمی برایتان مناسب‌‌تر است.

بلیط چارتر: حتمن شما هم در پروازهای چارتر متوجه تغییر قیمت بلیط هواپیما شده‌اید که بیشتر وقت‌ها از بلیط‌های سیستمی‌ ارزان‌ترند. این بلیط‌ها متعلق به بعضی شرکت‌های خدمات مسافرتی(آژانس‌ها) هستند که تمام صندلی‌های یک پرواز یا بخشی از آن‌ها را از شرکت‌های هواپیمایی پیش‌خرید می‌کنند و قیمت بلیط را خودشان تعیین می‌کنند. نرخ بلیط‌های چارتری بسیار متغیر است و به میزان تقاضای مسافر بستگی دارد. مثلا در بعضی زمان‌ها که تقاضا برای بلیط هواپیما زیاد می‌شود، مثل نوروز، تابستان، اعیاد و مناسبت‌های مذهبی و…، قیمت بلیط بالاست. این‌طور متداول است که آژانس‌های چارترکننده‌ی بلیط هرچه به زمان پرواز نزدیک می‌شوند، قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتر پایین می‌آید. برخلاف بلیط‌های سیستمی، بلیط چارتری را نمی‌توانید لغو کنید یا پس بدهید. همچنین در پروازهای چارتری قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان و کودکان و نوزادان یکسان است.

………..

بیشتر بخوانید: آزادسازی قیمت بلیط هواپیما

………

انواع کلاس‌های پروازی

اما کلاس‌بندیِ صندلی هم در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است، چطوری؟ خب برایتان توضیح می‌دهیم. طبق تعریف یاتا (انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی) صندلی‌های هواپیما سه دسته کلاس‌بندی دارند:

F: کلاس درجه‌یک یا فِرست‌کلاس (First class)

C: کلاس تجاری یا بیزینس (Business Class)

Y: کلاس معمولی یا اکونومی (Economy Class)

……….

فرست‌کلاس: اگر قیمت بلیط هواپیما برایتان اصلا اهمیتی ندارد و وضع مالی‌تان حسابی روبراه است، این بهترین گزینه‌ی پیش روی شماست. این کلاس پروازی گران‌ترین صندلی‌ها را دارد؛ درواقع صندلی که نه، یک مبل‌ راحت تک‌نفره‌ در یک فضای اتاقک‌مانند یا کاملا خصوصی که قابلیت تنظیم زیرپایی را هم دارد و وقتی خواب‌تان بگیرد آن را به تخت تبدیل می‌کنید. بالش و پتو و چشم‌بند و هرچه برای خواب راحت لازم داشته باشید، به شما می‌دهند. امکانات رفاهی دیگر هم مهیاست؛ تلویزیون خصوصی، لپ‌تاپ، اینترنت ماهواره‌ای و… . غذا و نوشیدنی را هم می‌توانید از منو سفارش بدهید. ضمن این‌که مهماندارانِ بسیار خوش‌برخورد، دور و برتان می‌چرخند و حسابی بهتان رسیدگی می‌کنند. اگر همین‌قدر که به رفاه اهمیت می‌دهید، خیلی هم پرمشغله‌اید، بعضی از پروازها در بخش فرست‌کلاس اتاق جلسه هم دارند و می‌توانید همان‌طور که از پروازتان لذت می‌برید، جلسه‌های کاری‌تان را هم برگزار کنید. با این‌که در این کلاس پروازی، قیمت بلیط هواپیما شش یا هفت‌برابر حالت عادی است، درعوض ترانسفر مسافران فرست‌کلاس و وی‌آی‌پی از باقی مسافران جداست، یعنی شما را جداگانه، چه از تونل مخصوص یا با خودروهای ویژه به هواپیما می‌رسانند؛ دیرتر از همه سوار هواپیما می‌‌شوید و بعد از فرود هم اول از همه پیاده می‌شوید، این علاوه بر این‌که باعث می‌شود در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید، در حفظ حریم خصوصی شما هم بسار موثر خواهد بود. همچنین در سالن فرودگاه کانتر کنترل پاسپورت‌تان از باقی مسافران جداست. یکی دیگر از مزایای این کلاس پروازی، وجود سالن استراحت و انتظار اختصاصی در فرودگاه است. در این سالن که فقط مخصوص مسافران کلاس‌های ویژه است، امکانات مناسب رفاهی و استراحت در اختیار شماست. خلاصه اگر در قید قیمت بلیط هواپیما نباشید، در جایگاه فرست‌کلاس، ممکن است خود پرواز بیشتر از سفر بهتان خوش بگذرد!

……..

قیمت بلیط هواپیما

………

کلاس تجاری یا بیزینس: قیمت بلیط هواپیما در این کلاس از فرست‌کلاس ارزان‌تر ولی از کلاس عادی گران‌تر است. در این کلاس، صندلی‌ها بسیار راحت و دارای فضای کافی‌اند ولی در کابین خصوصی قرار ندارند. تعداد صندلی‌ها و ردیف‌ها بسیار کمتر از کلاس عادی است تا فضای صندلی‌ها راحت باشد. در کابین تلویزیون وجود دارد و ریموت‌کنترل آن در اختیارتان قرار دارد. اگر آن‌قدری پول دارید که نگران قیمت بلیط هواپیما نباشید و سفر هم زیاد می‌روید و زیاد هم در طول پرواز در قید حریم خصوصی نیستد، این کلاس مناسب شماست. در این کلاس هم غذا را از منو سفارش می‌دهید و مهماندارهای بسیار خوش‌برخورد حسابی به شما می‌رسند. ترانسفر این کلاس هم مثل فرست‌کلاس با مسافران عادی متفاوت است و در فرودگاه کانتر کنترل گذرنامه‌ی مخصوص مسافران بیزینس از باقی مسافران جداست. همچنین می‌توانید قبل یا بعد از پرواز از سالن استراحت یا انتظار مخصوص مسافران کلاس‌های ویژه‌ی پروازی استفاده کنید. خلاصه اگر دائم باید بلیط هواپیما بخرید و قیمت بلیط هواپیما چندان برایتان مهم نیست، در کلاس تجاری، امکاناتی شبیه محیط کار یا منزل در اختیارتان است.

………..

قیمت بلیط هواپیما

……

کلاس عادی یا اکونومی: برای قریب به اتفاق مسافران، قیمت بلیط هواپیما از هر چیز دیگری مهم‌تر است. صندلی‌های کلاس اکونومی بیشترین تعداد مسافران را در آسمان‌ جابه‌جا می‌کنند، به‌خصوص مسافران سفرهای تفریحی و تورها. این کلاس را بیشتر شما می‌شناسید. همان صندلی‌های عادی روی دسته‌شان دکمه‌ای دارند که پشتی‌شان را بالا و پایین می‌کند و یک میز متحرک روبرویتان به پشتی صندلی جلویی وصل است. فضای چندانی هم جلوی پایتان ندارید و نوع غذا را خود شرکت تعیین می‌کند. حتی بعضی شرکت‌های هواپیمایی با حذف سرو غذا و… قیمت بلیط هواپیما را باز هم پایین‌تر می‌آورند تا مشتری بیشتری جذب کنند. به‌نظر ما که اگر چندساعت در قید رفاه مطلق نباشید، خیلی هم خوب و به‌صرفه‌اند، به‌جایش می‌توانید وقتی به مقصد رسیدید هرقدر خواستید خودتان را در آسایش غرق کنید. اگر به سفر تفریحی می‌روید و مدت سفرتان آن‌قدرها طولانی نیست، با صرفه‌جویی در قیمت بلیط هواپیما در کلاس اکونومی می‌توانید هزینه‌ی سفرتان را پایین بیاورید.

……..

قیمت بلیط هواپیما

……..

در ایران بیشتر شرکت‌های هواپیمایی فقط بلیط اکونومی ارائه می‌دهند و در رده‌ی پروازهای با رده‌ی بالای قیمت بلیط هواپیما، فقط شرکت‌های ماهان و ایران‌ایر خدمات کلاس بیزینس و فرست‌کلاس دارند. هر شرکتی هم نام خدمات فوق را بر حسب سلیقه و شرایط خودش تعیین کرده است. با مراجعه به وبسایت خود این شرکت‌ها می‌توانید از قیمت بلیط هواپیما در کلاس‌های مختلف و خدمات و شرایط‌شان آگاه شوید.

…………

بیشتر بخوانید: قیمت بلیط هواپیما چگونه تغییر می‌کند؟

……

‌دسته‌بندی زمانی و قیمت بلیط هواپیما 

قیمت بلیط هواپیما علاوه بر سیستمی یا چارتر بودن و کلاس‌بندی صندلی‌ها، باز هم می‌تواند با عوامل دیگری تغییر کند. شرکت‌های هواپیمایی برای این‌که پروازهایشان زودتر پُر شوند تمهیدات مختلفی دارند. مثلا اگر بسیار قبل از پرواز بلیط بخرید، می‌توانید بلیط اکونومی بخرید و قیمت بلیط هواپیما بریاتان ارزان تمام بشود، ولی هرچه به تاریخ پرواز نزدیک بشوید، کلاس‌های ارزان‌تر بسته می‌شوند و فقط کلاس‌های گران‌تر موجود می‌شوند. البته درست است که  در کلاس‌ اکونومی قیمت بلیط هواپیما به‌صرفه است ولی جریمه‌ی کنسل کردن بلیط معمولن بیشتر از کلاس‌های گران‌قیمت است و سخت‌تر هم می‌توانید تاریخ پروازتان را تغییر بدهید. اما خب اگر از قبل برای سفرتان درست برنامه‌ریزی کنید و مشکل غیرمترقبه‌ای برایتان پیش نیاید، این‌ها مشکلات بزرگی نخواهند بود.

یک جور دسته‌بندی زمانی دیگر هم در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است. بسته به مدت اقامت مسافر در مقصد، انواع مختلفی از بلیط تعریف می‌شوند. مثلن کلاس پروازی چهارده‌روزه، یک‌ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و یک‌ساله. هرچه زمان مانده به پرواز بیشتر باشد، قیمت بلیط هواپیما ارزان‌تر می‌شود یعنی بلیط یک‌ساله از همه ارزان‌تر و بلیط چهارده‌روزه از همه گران‌تر است. در مناسبت‌ها و تعطیلات یا زمان برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در کشورهای مختلف، شرکت‌های هواپیمایی بلیط‌های کلاس‌های پایین را می‌بندند و فقط کلاس‌های بالاتر را برای فروش ارائه می‌کنند. بنابراین اگر مثلا قرار است در یک نمایشگاه بین‌المللی در کشوری خارجی شرکت کنید، به نفع‌تان است از شش‌ماه قبل بلیط‌تان را بخرید. همیشه به خاطر داشته باشید که برای صرفه‌جویی در قیمت بلیط هواپیما بهتر است در خلوتی و ترافیک پایینِ پروازی مسافرت کنید.

هشدار: با توجه به این‌که در سال‌های اخیر میزان استقبال مسافران از پروازهای چارتر بالا رفته است، بعضی متقلبان در فضای مجازی بلیط‌هایی به مشتری‌ها فروخته‌اند که بعدن مشخص شده این شرکت‌ها اصلا حضور خارجی نداشته‌اند. توصیه‌ می‌کنیم هنگام خرید از هر سایت و سامانه‌ی فروش بلیط آنلاینی، از معتبر بودن آن وبسایت مطمئن شوید.

5

نماد اعتماد الکترونیکی:  اگر برای اطلاع از قیمت بلیط هواپیما یا خرید آن به وبسایت‌های مختلفی سرمی‌زنید ونمی‌دانید کدام سایت ارائه‌دهنده‌ی معتبری است یا اصلا چه‌کسانی در آن سایت فعالیت می‌کنند و اصلا آیا آن شرکت وجود خارجی دارد یا نه، یکی از راهکارها این است که بررسی کنید ببینید آن شرکت نماد اعتماد الکترونیکی دارد یا خیر. مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیکی برای اعطای این نماد، هویت صاحب و محلِ شرکت مورد نظر را احراز می‌کند. این نماد به شما می‌گوید از وب‌سایتی خدمات می‌گیرید که هویت و محل فعالیت آن معلوم است. همچنین، تمامی وبسایت‌هایی که این نماد را دارند، باید قوانینِ تعهدنامه‌ی نماد را رعایت کنند و مسئولیت کسب‌وکار خود را طبق این قوانین بر عهده بگیرند. کسب‌وکار علی‌بابا هم در مرکز توسعه‌ی تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت شناسایی شده و دارای نماد اعتماد الکترونیکیِ یک‌ستاره است.

درنهایت مسافر هرکدام از کلاس‌های پروازی که باشید و به هر مقصدی که سفر می‌کنید، برایتان سلامتی و سفری خوش آرزو می‌کنیم.

بیشتر بخوانید:

خرید بلیط هواپیما از سیر تا پیاز

خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)