مدت زیادی نیست که حضورش را در بین خودمان پذیرفته‌ایم و به زودی وارد دومین دهه از زندگی‌اش خواهد شد. اما در همین مدت کوتاه، می‌توانید به‌راحتی رد پاهایش را در جای جای دنیا و هر جایی که رویداد بزرگ و پر سر و صدایی اتفاق افتاده باشد، پیدا کنید؛ از شورش در خیابان‌های لندن گرفته، تا اعتراض و اعتصاب ِکارگرهای صنعتیِ شهری در مصر؛ از دفتر ریاست جمهوری ترکیه گرفته تا حمله‌ی ارتش سایبری ایران به او … و در بسیاری دیگر از چالش‌ها و کمپین‌های ملی و بین‌المللی هم ردپای این پرنده‌ی کوچک به چشم می‌خورد. البته این نکته را هم نباید فراموش کنیم که قدرتِ نفوذش میان مردم جهان هم در افزایش محبوبیت روزافزون و اعتیادآورش، بی تاثیر نبوده است.

محبوبیتی که تنها از درون 140 حرف می‌آید. 140 حرفی که اجازه‌ی بیانِ موجودیت‌ات را به تو می‌دهد تا از آنچه در حال انجام دادنش هستی، یا آنچه اتفاق خواهد افتاد، دیگران را مطلع کنی. همین ایده‌ی ساده و مختصر که در سال 2006 جرقه‌اش زده شد، حالا توییتر را به جمع 10 وب‌سایت نخستِ جهان رسانده است و به این دلیل که علی‌بابایی‌ها هم رویای سفر به دور دنیا را دارند و تلاششان برای ملی شدن و پس از آن جهانی شدن است، بد نیست پرواز را بر بال‌های این پرنده‌ی آبی‌رنگِ کوچک هم تجربه کنند.

اواسط تیرماه امسال، تصمیم بر این شد که با جدیت و برنامه‌ریزی دقیق‌تری فعالیت علی‌بابا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنیم و از این طریق، ارتباط نزدیک‌تری با کاربران‌مان داشته باشیم. صد البته کاربران جدید هم با ما آشنا خواهند شد و همینطور حضور نام علی‌بابا و خدماتش در عرصه‌ی سفرهای هوایی و خرید اینترنتی بلیط هواپیما، به گوش فعالان پرشمار شبکه‌های اجتماعی خواهد رسید.

در بین نزدیک به 10 شبکه‌ی اجتماعی برتر که علی‌بابا آنها را برای رشد و گسترش فعالیتش انتخاب کرد، توییتر آغاز جالبی داشت. اولین توییت در صفحه‌ی به روز شده‌ی علی‌بابا، با 14 جولای 2015 برابر با 23 تیرماه 1394 برابر شد. روزی که به‌طور حتم، توییتر نقش بسزایی در ثبت تاریخی آن داشت. بگذارید با هشتگ معروف و جهانی‌اش این روز را اعلام کنیم: IranDeal#؛ توافق هسته‌ای. بی‌شک استراتژی توییتری دکتر جواد ظریف که در کنار تصویرِ بالکنیِ ایشان در ذهن توییتری‌ها و خبرگزاری‌ها ثبت شد، رویدادی تاریخی را رقم زد. علی‌بابا هم آن‌روز توییت زیر را بر بال پرنده‌ی آبی نشاند:

8

از همان ابتدا می‌دانستیم که توییتر به عنوان یک شبکه‌ی اجتماعی در ایران به محبوبیت رقیب‌های دیگرش مثل اینستاگرام و گوگل‌پلاس نیست. ولی ثبات رشد و اثرگذاری توییتر در طول عمر فعالیتش، اهمیت و ارزشِ صرف زمان در آن را اثبات می‌کند. علی‌بابا هم توییتر را در نقش حیاط خلوت خودش در شبکه‌های اجتماعی انتخاب کرد. از آنجا که واژه‌ی “توییت” به معنای چه‌چه و جیک‌جیک پرندگان است، علی‌بابا هم با ضرباهنگ و لحن توییت‌هایش آوازی دلنشین را در این حیاط خلوت به‌راه انداخته است.

یکی از روزانه-توییت‌های متفاوت برای‌مان ارسال “کارتون روز” شد. کارتون‌هایی متناسب با موضوع پرواز، خدمات دیجیتال و تفاوت دنیای امروز و دیروز از نگاه کاریکاتوریست‌های مختلف. دوست داشتیم زنده و حساس به اتفاقات روز، توییت ارسال کنیم. مثل این توییت و کارتونی که همزمان با بارش ناگهانی ِرگبار و به‌راه افتادن سیل در تهران و شمال کشور، ارسال شد!

1

مدت کوتاهی که گذشت، وجهی دیگر از ویژگی توییتر برای تیم بازاریابی و تبلیغات علی‌بابا نمایان شد. در صندوق نامه‌های توییترمان پیامی دریافت کردیم از یک مدیرِ موفق و خلاق. محسن ملایری، مدیر “شتاب‌دهنده‌ی آواتک”. نهادی که در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته و گام‌های مهمی در عرصه‌ی استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا برداشته است. دعوتمان کرد تا ملاقاتی داشته باشیم و اگر مایل بودیم بیش از پیش زمینه‌های همکاری و ارتباط‌مان را گسترش دهیم. ملاقاتی دلچسب که با حضور مدیرعامل و تیم بازاریابی علی‌بابا همراه بود و همه‌گی از فضای آواتک و گروه‌های استارت‌آپی فعال در آن، بازدید کردند.

کم‌کم برخی از همکاران‌مان در علی‌بابا هم به صفحه پیوستند و آن‌را دنبال کردند و صفحه‌ی توییتر رونق بیشتری گرفت. تا آنجا که روزی سیستم شاپرک به مشکل خورد و به پیشنهاد یکی از همکاران فنی-ستادی با زبانی طنز و محبوب کاربران توییتر نوشتیم:

2

یا همزمان با تغییرات و رفت و آمدهای پیش از جابجایی به ساختمان جدید ‌علی‌بابا توییت زده شد:

4

در کنار ارتباط شاداب با کاربران و میلیون‌ها توییت که روزانه ارسال می شود، خدمات خاص و ویژگی‌های علی‌بابا هم مطرح شده است. حتی می‌توان گفت توییترمان تشنه‌ی آن است که روزانه و هر ساعتی که رویداد و پیشرفت‌های جدید در سایت را تجربه می‌کنیم، آن را فورن به گوش دیگران برساند. چراکه تحلیل‌های معتبر را مطالعه کرده‌ایم و می دانیم که کاربران ایرانی توییتر، روز به روز در حال افزایش‌اند و براساس همین آمار، بیشترین کاربران در شهرهای ایران به ترتیب تبریز، مشهد، تهران و شیراز هستند (جالب است که جزو شهرهای پُر پرواز هم هستند). یکی از فرصت‌های جالب هم، آن‌روزی بود که پروازهای خارجی، به‌صورت آزمایشی روی سایت قرار گرفت و ما هم دل‌مان نیامد که همچون تغییری، از چشم کاربرانمان دور بماند.

3

از آن‌جایی که توییتر، فعالان و کاربران متعصبی هم در سایر کشورها دارد، این‌روزها ایده و رویکردی جدید در توییت‌های علی‌بابا شکل گرفته است. ارتباط فعال‌تری با سایت‌ها و افراد مرتبط با حوزه‌ی فعالیت علی‌بابا برقرار شده است و توییت‌هایی به زبان مشترک آنها ارسال می‌شود؛ توییت‌هایی به زبانِ انگلیسی که مطالبی را دوباره به اشتراک می‌گذارد یا در ارتباط با توییت آنها، سوالی می پرسد یا … در یک کلام ساده، علی‌بابا مشتاق است تا با تمام آدم‌ها، کسب‌و‌کارها و مسافران در سرتاسر دنیا گفتگو کند. درست مانند این توییت که در پاسخ به گزارشی از صفحه‌ی توییتر سایت   LonleyPlanet ارسال شد. گزارشی که در آن لیستی از زیباترین مکان‌های دنیا آورده شده بود ولی نامی از زیبایی‌های ایران نبود:

6

اخیران با توجه به قراردادی که میان شرکت گوگل و توییتر بسته شد، اهمیت توجه به این شبکه‌ی ارتباطی بیش از پیش شده است. از این به بعد، هشتگ‌ها و کلیدواژه‌های مورد استفاده در این شبکه‌ی اجتماعی، ارزش بیشتر و کارایی بالاتری در موتورهای جستجوی گوگل‌ خواهند داشت و این خبر هم، عامل بسیار تاثیرگذار و قابل تاملی برای شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای اینترنتی بوده است.

علی‌بابا می‌داند که در مسیر قدم برداشتن در شبکه‌های اجتماعی و به ویژه توییتر می‌بایست صبور باشد، باید بشنود و دردسترس باشد و از ارتباط‌های ماشینی و رباتیک، که صداقت و تلاشش را خدشه‌دار نکند هم به دور نباشد؛ ولی خودِ ما علی‌بابایی‌ها هم می‌دانیم که همانقدر مشتاق و عجول هم هستیم که گاهی، بیش‌تر از آن‌چه که باید می‌دویم. ما مشتاق به همراهی و دیدار سایر همکاران‌مان و مسافرانی هستیم که شایسته‌ی تجربه‌ی سفری دلنشین و خاطره‌انگیز هستند، افرادی که در کنار دوستان و همراهانشان، لبخندی از شادی و آرامش به لب دارند، کنار همکارها و شریک‌های تجاری‌شان، کنار خانواده‌شان با دل‌خوشی و احساس آرامس زنده‌گی می‌کنند، و همه‌ی این‌ها برای واقعیت بخشیدن به این رویاست، ما در سایت خرید اینترنتی بلیط هواپیما  alibaba.ir برای به واقعیت پیوستن این رویاها آماده‌ایم و توییت می‌کنیم:

“با لبخندتان، علی‌بابا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید”

9

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)