5 اشتباه رایجی که باعث می‌شود ‎ 90درصد از مسافرها، بلیط هواپیما‌ را از دست بدهند!

اگر پیش آمدن یک‌سری مشکلات، حین خرید بلیط هواپیما و رسیدن به پروازهای‌تان، دیگر به نوعی روتین تبدیل شده و حتی عصبانی‌تان هم نمی‌کند، به نظرم باید کمی به خودتان تکان بدهید و از این حال و هوا دربیایید. شاید باورتان نشود اما، بیش‌تر مشکلاتی که حین فرآیند خرید بلیط هواپیما و رسیدن به پرواز و حتی در طول سفر هوایی رخ می‌دهد، به خودِ شما برمی‌گردد، چرا؟ دلیل‌اش خیلی ساده و در عین حال پیچیده است: شما، ناخواسته و بی‌آنکه حتی روح‌تان هم خبردار باشد، در دامِ اشتباهاتی می‌افتید که خودتان مرتکب آن شده‌اید و بلیط هواپیما را هم سوخت می‌کنید!

ممکن است از خودتان بپرسید که دقیقن در فرآیند خرید بلیط هواپیما و رسیدنِ پرواز، چه اشتباهاتی ممکن است از شخصِ شما سرزده باشد که در نهایت باعث شده که بلیط گران‌تری بخرید و یا معطلی بین ساعات پروازتان در یک سفر بین‌المللی، بیش‌تر از آن‌چه که باید، طول بکشد؟ شاید حتی همین حالا دارید فکر می‌کنید که تمام این حرف‌ها بیهوده است و شما چه تقصیری دارید وقتی که تمام برنامه‌های سفرتان را ریز به ریز چیده‌اید و دستِ آخر بیش‌تر از آن‌چه که فکر کنید، دردسر تحمل کرده‌اید؟ به شما خواهم گفت، فقط کافی است کمی تامل کنید و لیستِ اشتباه‌ها را یکی یکی از نظر بگذرانید تا راه‌حل‌ها هم برای‌تان روشن‌تر بشود.

قبل از هرچیز باید یک موضوعی را با شما در میان بگذارم و آن هم این است که، در حقیقت بسیاری از اتفاقات غیرمنتظره‌ای که باعث می‌شوند شما از پروازتان جا بمانید و یا به هر دلیلی، بلیط هواپیمایی که خریده‌اید، شما را به مقصدتان نرساند، از کنترل شما خارج است؛ مسایلی نظیر تاخیر در پرواز از سمتِ فرودگاه و خطِ هوایی به دلیل مشکلات آب و هوایی و یا ترافیک‌های هوایی که در نهایت، زمان توقف بین پروازها را در سفرهای بین‌المللی افزایش می‌دهد، نه تنها در دستِ شما نیست، بلکه به خطوط هوایی هم آن‌قدرها ربطی ندارد؛ اما آن‌چه می‌تواند تنها همین مسایل غیرقابل پیش‌بینی را در لیستِ موانع استفاده‌ی شما از بلیط هواپیما نگه‌دارد و موضوع جدیدی را به آن اضافه نکند، این است که اشتباهاتِ معمول ازتان سر نزند و برای این‌که این‌که این‌طور نشود هم، ما در کنارِ شما هستیم!

01

حالا، زمانِ آن رسیده که 5 اشتباهِ رایجی که باعث می‌شود شما نتوانید از بلیطِ هواپیمایی که خریده‌اید به بهترین شکل استفاده کنید را یکی‌یکی بررسی کنیم:

  1. مته به خشخاش گذاشتن برای کم کردن مدت‌زمانِ ترانزیت

اصولن در پروازهای بین‌المللی، زمانی برای فاصله‌ی بین پروازها در هنگام خرید بلیط هواپیما در نظر گرفته می‌شود که در آژانس‌ها با عنوان «زمانِ ترانزیت» مطرح است. این زمان، همان توقفی است که شما مثلن بعد از خرید بلیط هواپیمای لس‌آنجلس و پرواز، در دبی خواهید داشت. اکثر آژانس‌های هواپیمایی و خطوط هوایی، در زمانِ خرید بلیط هواپیما، مسیرهایی را به شما می‌فروشند که کم‌ترین مدت‌زمانِ ترانزیت را دارند اما؛ نکته چیز دیگری است! شما به عنوانِ یک مسافر آگاه باید حواس‌تان باشد که درست است که رویِ کاغذ و یا از پشتِ تلفن و یا حتی رویِ سایت و در خرید آنلاین بلیط هواپیما، مثلن 45 دقیقه، آن‌قدرها زمانِ زیادی نیست، اما باید به شما بگویم که در عمل، 45 دقیقه ترانزیت، اصلن زمانِ کمی نیست! چطور؟

خب درست است که هیچ قانون مدونی در مورد مدت‎زمانِ توقفِ ترانزیت در پروازهای بین‌المللی وضع نشده است و به همین دلیل هم نمی‌شود هیچ زمانی را به عنوان حداکثر و یا حداقل چنین توقف‌هایی در نظر گرفت؛ اما، تجربه و تحقیق می‌تواند به شما برآوردهای خوبی بدهد تا از طریق آن، بتوانید زمانِ معقولِ چنین توقف‌هایی را تخمین زده و در خرید بلیط هواپیما، صرفن به آن‌چه از پشتِ خط می‌شنوید و یا جمله‌ای که می‌بینید، تکیه نکنید و حریم امنِ دیگری هم برای خودتان داشته باشید.

 بیایید با خودمان روراست باشیم؛ خیلی کم پیش می‌آید که شما به عنوان یک مسافر، فرودگاهی را در شهری خارج از کشورتان، مثل کفِ دست‌تان بشناسید و یا اینکه بارها و بارها مسیرتان به فرودگاهی بخورد که در فاصله‌ی بین پروازها، شما را از ترمینال یک به ترمینال سه، درست مثل پادشا‌ه‌ها و در کجاوه‌ای زرین حمل کنند هم که رویایی بیش‌تر نیست! پس، زمانی‌که به سمت فرودگاهی در حرکت هستید که هیچ شناختی از آن ندارید و بارِ اول‌تان است که قرار است به همچون جایی برسید، قضیه‌ی چنین خریدِ بلیط هواپیما‌یی، خیلی با آن‌چه در خیال‌تان است، توفیر خواهد داشت. در اینجاست که باید دیگر گوشی دست‌تان آمده باشد که هرچه مدت‌زمانِ ترانزیتِ بین پروازهای‌تان کمتر باشد، ریسکِ بیش‌تری هم در رسیدن به پرواز بعدی، متوجه شما خواهد بود؛ چراکه در زمانی که پروازِ اولِ شما با تاخیری همراه بوده باشد – موضوعی که این‌روزها دیگر به نوعی روتین تبدیل شده – زمانی که بین دو پرواز وجود دارد، بسیار حیاتی‌تر از آن‌چه فکر کنید، خواهد بود و در نهایت ممکن است به رسیدنِ به موقع به پرواز بعدی و یا جا ماندن از پرواز و از دست دادن بلیط هواپیما‌ی‌تان منجر شود.

بیش‌تر وب‌سایت‌های فرودگاه‌های مختلفی که قرار است از آن‌ها عبور و یا در آن‌ها بنشینید، خودشان راهنماهایی دارند که به شما برای تشخیص میانگین زمانی که بین حرکت از یک ترمینال به ترمینال دیگری دارید، کمک می‌کند. مثلن اگر شما بلیط هواپیما خریده باشید و مسیرتان هم فرودگاه لندن باشد، این فرودگاه به عنوان مثال، این امکان را برای‌تان فراهم می‌کند که بعد از پر کردن یک‌سری اطلاعات در مورد سفر هوایی‌تان، بتوانید حداقل زمانِ بین پروازها را، خیلی دقیق ببینید. اما اگر نظر خودِ من را بخواهید، باید به شما بگویم که این هم برای مطمئن بودن از همه‌ی ملزومات سفرتان کافی نیست و بهتر است باز هم حریمِ امنی را نگه‌دارید و اگر در وب‌سایتِ فرودگاهی که بلیط هواپیما را از آن خریده‌اید و یا مقصد بلیط هواپیما‌ی‌تان به آن سمت است، زمانِ ترانزیت را حدود یک ساعت برای‌تان تخمین زد، شما روی نود دقیقه حساب کنید و جوری برنامه‌ریزی کنید که بدانید حداکثر 90 دقیقه‌ای را در این ترانزیت معطل خواهید بود.

یکی از نکات مثبتی که چنین برنامه‌ریزی‌ها و حریم امن‌هایی برای‌تان خواهد داشت این است که می‌توانید در طیِ ساعت‌ها و یا همان نود دقیقه‌ی که در فرودگاه منتظر هستید، به جای فکر کردن به بلیط هواپیما و این‌که چرا چنین بلیط هواپیمایی خریده‌اید و چرا اصلن چنین مسیری را برای سفر انتخاب کرده‌اید، یا حتی به جای بد و بی‌راه گفتن به سیستم‌های خرید آنلاین بلیط هواپیما و یا دادِ سخن دادن درمورد مصایب خرید بلیط هواپیما، کتابی را همراه خودتان داشته باشید و یا برای آن نود دقیقه در فرودگاه، برنامه‌ریزی‌های هیجان‌انگیزی برای خودتان ترتیب بدهید و به این ترتیب، نه تنها بلیط هواپیما را بی‌گناه بالای دار نبرید، بلکه از تک‌تک‌ِ لحظه‌های سفرتان، نهایت لذت را ببرید!

  1. در دست نداشتن کارت شناسایی

این یکی از آن مواردی است که انگار بیش از حد تابلو و مشخص است و اصلن نیازی به گفتن ندارد! اما جالب است بدانید که حدود 80 درصد از مسافران، با وجود در دست داشتن بلیط هواپیما، نمی‌توانند از پروازشان استفاده کنند و تنها دلیل‌اش هم این است که کارت شناسایی‌شان همراه‌شان نبوده است و آن‌را یک‌جایی، جا گذاشته بوده‌اند.

یکی از نکات قابل توجه در مورد مدارک مورد نیاز هنگام تحویل دادن بلیط هواپیما این است که، مقصدهای مختلف، ملزومات متفاوتی را برای تشخیص و تعیین هویت مسافران در نظر می‌گیرند. مثلن، مسافران آمریکایی که به سمتِ گالاپاگون سفر می‌کنند، باید گذرنامه‌ای در دست داشته باشند که شش ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد و در غیراین‌صورت، از ورود آن‌ها به این کشور، جلوگیری خواهد شد. این موضوع برای کشورهای دیگری، مثل کشورهای اروپایی هم صدق می‌کند و در این کشورها، باید حداقل سه ماه از اعتبار گذرنامه باقی باشد تا شما اجازه‌ی ورود به این کشورها را داشته باشید.

02

در کنار داشتن پاسپورت، باید حواس‌تان به ویزا هم باشد! مسافرانی که شهروند آمریکا محسوب می‌شوند، برای سفر به کشورهای زیر، در کنار گذرنامه و البته بلیط هواپیما، به ویزا هم احتیاج دارند:

هند، چین و برزیل.

اگر می‌خواهید هیچ‌وقت فراموش نکنید که گذرنامه‌تان را همراه ببرید تا بلیط هواپیما را به یک برگه‌ی بی‌مصرف تبدیل نکنید، بد نیست یک کیف گذرنامه‌ی گردنیِ جمع و جور تهیه کنید و مدارک‌تان را داخل آن گذاشته و از گردن‌تان آویزانش کنید. البته، قبل از همه‌ی این‌ها، در لیست ملزومات سفرتان، باید گزینه‌ی «کیفِ گردنیِ مدارک» را هم داشته باشید و حتی قبل از آن؛ اصلن لیست دارید؟!

  1. توجه نکردن به شلوغ‌ترین روزهای سفرهای هوایی

فکر نمی‌کنم کسی که اهل سفر باشد، این موضوع را نداند که اصولن روزهایی که قبل از تعطیلات مناسبتی مثل عید نوروز یا کریسمس قرار می‌گیرند، یکی از شلوغ‌ترین روزهایی هستند که برای سفر، چه هوایی و چه زمینی و البته، برای خرید بلیط هواپیما، می‌توان انتخاب کرد. اما تحقیق مفصلی انجام شده که نشان می‌دهد، صف‌های طولانی‌ای که برای خرید بلیط هواپیما و دریافت بلیط هواپیما در فرودگاه‌ها دیده می‌شود، عمدتن در روزهای تعطیل دیگری از سال، بیش‌تر و عجیب و غریب‌تر است. مثلن در تحقیقی که کمپانی اُربیتز (ORBITZ)، بر روی مسافران و میزان خرید بلیط هواپیما در روزهای خاصی از سال، انجام داده بود، نتایج جالبی به‌دست آمد: این کمپانی، تحقیق را بر اساس داده‌های به‌دست آمده از سیستم رزرواسیون بلیط هواپیما و کارشناسان اقتصادی انجام داده است که در نتیجه‌ی آن، مشخص شد که شلوغ‌ترین هفته‌ در سفرهای هواییِ سال 2013، سومین هفته در ماه ژوئن بوده است (یعنی زمانی بین 24 ژوئن تا 30‌ام همان ماه). شاهدِ دیگری بر این موضوع، گزارش از خبرگزاری NBC بود که در آن نشان داده شده بود که در تاریخ 11‌اُم ماه مِه سال 2012، که به نوعی جمعه‌ی قبل از روزِ مادر بوده است، بیش‌ترین تعداد خرید بلیط هواپیما و سفرهای هوایی را شاهد بوده‌اند و در واقع آن‌روز، یکی از شلوغ‌ترین روزهای سال 2012 در سفرهای هوایی و خرید بلیط هواپیما بوده!

03

اگر فکر می‌کنید پای پرواز رفتن در چنین روزهایی، شانسی برای به موقع رسیدن شما در اختیارتان می‌گذارد، باید بگویم که سخت در اشتباهید! در این تعطیلی‌های کوچک، حتی اگر از خروس‌خوان هم در فرودگاه حاضر بشوید، بی‌شک با صف طول و درازی از مسافرها مواجه خواهید شد که همه‌گی مثل شما در پی گرفتن بلیط هواپیما، آن هم پای پرواز هستند. برای اینکه چنین مشکلاتی برای‌تان پیش نیاید، بد نیست که همیشه، بلیط‌ هواپیما را زودتر بخرید، به موقع پای پرواز و در فرودگاه حاضر باشید و البته، تعطیلات کوچکی از قبلی روز مادر و روز پدر را هم، نادیده نگیرید و فکر نکنید که آن‌قدرها هم شلوغ و مهم نیستند و لابد بالاخره بلیط هواپیما گیرتان خواهد آمد! چون تحقیقات دروغ نمی‌گویند و بهتر است برای راحتی خودمان هم که شده، به آن‌ها اعتماد کنیم و بلیط هواپیما را زودتر و از قبل تهیه کرده باشیم.

  1. چک‌این نکردن، در زمانی که باید و شاید!

بعضی از هوپیمایی‌ها، مثل لوفت‌هانزا، در فرآیند خرید بلیط هواپیما و تاییدِ خرید، مرحله‌ای تحت عنوان check-in را هم دارند. این فرآیند، در محدوده‌ی زمانی مشخصی انجام می‌شود و اگر شما در همان محدوده این کار را انجام ندهید، بلیط هواپیمای سفرتان سوخت می‌شود. عمل چک‌-این را می‌توانید به دو صورت آنلاین و یا آفلاین – مراجعه به فرودگاه – انجام بدهید.

04

جالب است بدانید که بیش‌تر مسافران، فرآیند چک‌-این را به‌صورت آنلاین انجام داده که این‌کار را هم می‌توانند طی 24 ساعت قبل از پرواز و یا در طی مدت زمانی که خودِ فرودگاه به مسافر اعلام می‌کند، انجام بدهند تا بعدتر دچار مشکل نشوند. اگر در هتل محل اقامت‌تان نشسته‌اید و اینترنت هم دارید، اما به نظرتان می‌رسد که بهتر است حضوری چک-این کنید، باید به‌تان بگویم که بهتر است همچین اشتباهی را مرتکب نشوید و خودتان را توی دردسر نیندازید.

  1. دیر رسیدن به فرودگاه

روزانه، دلایل بسیاری برای دیر رسیدن هست؛ از ترافیک سنگین گرفته، تا پیدا نکردن محل پارک مناسب برای ماشین، آن هم در پارکینگ فرودگاه! گاهی هم باران گرفتن یا ریزش برف، باعث می‌شوند که شما خیلی دیرتر از آن‌چه که باید و شاید، در فرودگاه حاضر بشوید. این‌جور وقت‌ها تصویر هولناکی که نتیجه‌ی دیر رسیدن به فرودگاه است برای‌تان ترسیم می‌شود: بلیط هواپیما به دست، زیرباران ایستاده‌اید و به پرواز مهمی که روزها و هفته‌ها برایش برنامه‌ریزی کرده بودید هم نرسیده‌اید. خب برای اینکه چنین اتفاقاتی برای‌مان پیش نیاید، چه‌کار می‌توانیم بکنیم؟

05

شاید بد نباشد که برای حفظ کردن بلیط هواپیما و زنده نگه داشتن سفرتان، بر طبق موارد زیر، ساعت حرکت‌ و رسیدن به فرودگاه را برنامه‌ریزی کنید: بلیط هواپیمای‌تان برای یک پرواز داخلی است یا خارجی، چه زمانی رزرو و خریداری شده و ساعت بلند شدن هواپیما دقیقن چه زمانی است؟ اگر تمام این موارد را در نظر بگیرید و جمعن، حدود 2 الی 3 ساعت، زودتر از زمان دقیق روی بلیط هواپیما، در فرودگاه حاضر باشید. یک قاعده‌ی کلی در مورد رسیدن به بلیط هواپیمای داخلی و بلیط هواپیما برای پروازای بین‌المللی وجود دارد: اگر بتوانید دو ساعت قبل از ساعت دقیق بلیط هواپیما در پروازهای داخلی و سه ساعت قبل از آن‌را در پروازهای بین‌المللی در فرودگاه حاضر باشید، همه چیز حل است و با مشکلی مواجه نخواهید شد. برای اینکه دیگر بابت سوخت شدن بلیط هواپیمایی که تهیه کرده‌اید نگرانی نداشته باشید، بهتر است شبِ قبل و یا اولِ صبح، اخبار ترافیک را دنبال کنید و البته، پیگیر گزارش‌های هواشناسی هم باشید. به این ترتیب، دیگر نگرانی در مورد دیر رسیدن به محل کارتان، بی معنی خواهد بود.

امیدوارم چنین اشتباهات رایجی، دیگر مانع از رسیدن به موقع به پرواز و در نتیجه سوخت شدن بلیط هواپیما‌ی‌تان برای پروازهای خارجی نشود. در مقاله‌های بعدی، با ترفندهای خرید بلیط هواپیما هم آشنا خواهید شد.

 سفر خوش!

 

 

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)