انگلیس؛ تحقیر به سبک آلمانی

پس از انجام بازی‌های دور مقدماتی و دور دوم جام ایرلاین‌های اروپایی، شب گذشته نخستین دیدار از مرحله‌ی نیمه‌نهایی جام ایرلاین‌های اروپایی میان بریتیش‌ایرویز و لوفت‌هانزا برگزار شد. از آنجا که هر دو تیم بسیار قدرتمند و پرمهره هستند، انتظار می‌رفت که بازی بسیار نزدیک پیش برود. هر دو تیم بازی را بسیار محتاطانه شروع کردند و بی‌گدار به دروازه‌ی حریف نمی‌زدند؛ اما هرچه از زمان بازی می‌گذشت، حملات تیم‌ها زهردارتر می‌شد.

airline-blog-new-team-13--950408

در نخستین حمله‌ی جدی، لوفت‌هانزا موفق شد با تکیه بر سه فرودگاه داخلی خود یعنی فرودگاه‌های بین‌المللی مونیخ، فرانکفورت و برلین و همچنین دو فرودگاه خارجی وین و زوریخ نخستین گل را به حریف انگلیسی بزند. این در حالی است که بریتیش‌ایرویز تنها دو فرودگاه اصلی گاتویک و هیترو را در اختیار دارد و فرودگاه بزرگ هیترو، با این که سومین فرودگاه پررفت‌وآمد جهان بر پایه‌ی تعداد مسافر است، یارای مقابله در برابر این ضربه را نداشت.

Die neue A380 Halle in Frankfurt, leer/the new A380 hangar in Frankfurt, empty

دقایقی بعد بریتیش‌ایرویز برای جبران گل خورده، حمله‌ای را ترتیب داد؛ آنها در این حمله روی ناوگان پروازی خود که ۲۹۳ فروند هواپیما است حساب کرده بودند؛ اما نتوانستند به گل برسند و با دفاع پرتعداد آلمانی‌ها در مقاصد پروازی مواجه شدند. اگرچه تعداد هواپیماهای ناوگان لوفت‌هانزا (۲۶۸ فروند) کمتر از بریتیش است اما تعداد ۲۲۰ مقصد پروازی آن به تنها ۱۸۳ مقصد ایرلاین انگلیسی برتری دارد.

حمله‌ی بعدیِ لوفت‌هانزا با میزان رضایت‌مندی مسافران صورت گرفت. بر اساس نظرسنجی‌های موسسه‌ی اسکای‌ترکس (skytrax)، بریتیش ایرویز در سرو غذا و نوشیدنی، سرگرمی‌های حین پرواز و راحتی صندلی‌ها فقط ۳ ستاره گرفته،‌ درحالی‌که لوفت‌هانزا در تمام این گزینه‌ها ۴ ستاره دریافت کرده است. به‌خصوص این‌که مسافران لوفت‌هانزا به‌طور ویژه از غذاها و میان‌وعده‌های این ایرلاین تقدیر کرده‌اند. ایرلاین آلمانی حتی برای پروازهای کمتر از یک ساعت نیز یک میان‌وعده در نظر می‌گیرد. بنابراین لوفت‌هانزا برای بار دوم و به لطف رضایت مسافرانش دروازه‌ی بریتیش ایرویز را باز کرد و به این ترتیب، دو تیم پس از یک نیمه تلاش نفس‌گیر و با نتیجه‌ی ۰-۲ به رختکن‌ها رفتند تا برای نیمه‌ی دوم آماده شوند.

Lufthansa F

در آغاز نیمه‌ی دوم، لوفت‌هانزا که جان تازه‌ای گرفته بود، با استفاده از سیستم خدمات برای مشتریان وفادارش حمله‌ی دیگری ترتیب داد. لوفت‌هانزا با این سیستم برای مشتریان پرسفر خود خدمات و امتیازات ویژه‌ای درنظر می‌گیرد. اختصاص دادن جایگاه‌ مناسب، امکان ارتقاء بلیط و امکان خرید بلیط ارزان‌تر از گزینه‌هایی است که در برنامه‌ی Miles & More لوفت‌هانزا برای مسافران وفادارش در نظر گرفته‌ شده است. این وفاداری به ایرلاین و استفاده از این امتیاز تنها به سفر با لوفت‌هانزا محدود نمی‌شود، بلکه ۱۵ ایرلاین دیگر نظیر سوئیس اینترنشنال ایرلاینز، آستریان‌ایر، یونایتد ایرلاینز و ایرکانادا نیز در این برنامه مشارکت می‌کنند. در مقابل بریتیش ایرویز برای مسافران وفاداراش Executive Club را انتخاب کرده که تنها شامل سالن لانژ فرودگاهی قبل پرواز و خدمات کمی متفاوت حین پرواز می‌شود و در مقایسه با Miles & More حرفی برای گفتن ندارد! به این ترتیب سومین گل نیز وارد دروازه‌ی ایرلاین انگلیسی شد.

بریتیش‌ایرویز پس از دریافت این گل، تمام تلاش خود را کرد تا گل‌های خورده را جبران کند اما تمام حملات بریتیش به دیوار سخت دفاعی لوفت‌هانزا برخورد کرد و تلاش‌های بریتیش ایرویز به نتیجه نرسید. اما آن‌چه تعداد گل‌های خورده‌ی لوفت‌هانزا را تغییر داد خط حمله‌ی بریتیش ایرویز نبود، بلکه گلی بود که دفاع آلمان بر اثر یک بی‌احتیاطی وارد دروازه‌ی خودی کرد.

Lufthansa F1

این گل به خودی حاصل نتیجه‌ی روابط پرتنش و وخیم ایرلاین آلمانی با خلبانانش بود. اعتراض‌ها و اعتصاب‌‌های مکرر خلبانان این خط هوایی طی سال‌های اخیر، باعث تأخیر و حتی لغو برخی پروازها شده است. این سطح از تاخیر و مشکلات ناشی از اعتصاب و اعتراض برای ایرلاینی در این سطح، امتیاز منفی بزرگی به شمار می‌آید. پرسروصداترین حادثه‌ی لوفت‌هانزا مربوط به برخورد یک فروند هواپیما متعلق به ایرلاین جرمن وینگز با کوه بود که ۱۴۸ نفر از جمله دو روزنامه‌نگار ورزشی ایرانی در آن جان باختند. حادثه‌ای که بعدها مقامات آلمانی، علت حادثه را تصمیم کمک‌خلبان پرواز برای خودکشی اعلام کردند. گفتنی است جرمن وینگز شرکت هواپیمایی ارزان ‌قیمت آلمانی است که تمام سهام آن متعلق به لوفت‌هانزا است و لوفت‌هانزا دائم تلاش می‌کند تا حد ممکن قیمت بلیط‌های جرمن وینگز را کاهش دهد.

با این گل به خودی آلمانی‌ها، بازی ۱-۳ شد. اگرچه در دقایق پایانی هر یک از دو تیم سعی در افزایش گل‌های خود داشتند اما توپی از خط دروازه‌ها عبور نکرد و بازی با همین نتیجه به سود لوفت‌هانزا به پایان رسید. به این ترتیب، لوفت‌هانزا پس از پشت سر گذاشتن تیم‌های بزرگ، این بار بریتیش‌ایرویز را از گردونه‌ی رقابت‌ها حذف کرد و بر خلاف تیم ملی فوتبالش که از راه‌یابی به فینال مسابقات جام ملت‌ها بازمانده بود، به فینال جام ایرلاین‌های اروپا راه یافت.

بازی‌های نیمه‌نهایی:

ایرفرانس (فرانسه) – ترکیش ایرلاینز (ترکیه)

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)