پرش بلند خروس‌های فرانسوی

در دیگر دیدار مرحله مقدماتی جام ایرلاین‌های اروپا، دو تیم ایرفرانس و چک‌ایرلاینز به دیدار هم رفتند؛ دیداری که حدس زدن برنده‌ی آن چندان سخت نبود. با این که چک‌ایرلاینز با ۱۰ سال قدمت بیشتر، خودش را پیشکسوت‌تر از ایرفرانس می‌داند، اما شاید بتوان تنها همین اختلاف ۱۰ ساله را نقطه قوت چک‌ایرلاینز در مقابل ایرفرانس دانست.

airline-team4 goal-950402

اما حریف فرانسوی حرف‌های بیشتری برای گفتن داشت، و در همان ابتدای کار با به رخ کشیدن فرودگاه بزرگ شارل دوگل پاریس و فرودگاه اولی در مقابل تک فرودگاه رازبون پراگ به عنوان فرودگاه اصلی پروازی، اولین امتیاز را به دست آورد.

زمان زیادی از گل اول فرانسوی‌ها نگذشته بود که آنها گل دوم را نیز وارد دروازه حریف اهل چک خود کردند؛ چرا که ایرفرانس با ناوگان ۲۳۵ فروندی و ۲۰۴ مقصد بسیار قدرتمندتر از ۲۳ ناوگان و ۴۳ مقصد چک‌ایرلاینز ظاهر شد. ایرفرانس با درآمد بیش از  ۲۶ میلیارد یورویی  در سال ۲۰۱۵ قدرت قابل توجهی در مقابل درآمد ۱ میلیارد و ۳۵۲ میلیون یورویی چک به دست آورده و با همین توان، بلافاصله گل سوم را نیز وارد دروازه چک کرد.

۲۰۱۵_۰۶_۱۱-salon-bordeaux015

اما شرایط به این نحو باقی نماند و فرانسوی‌ها در ادامه دروازه‌ی خود را بازشده دیدند. به دلیل بحران یورو که تمام اقتصاد کشورهای این ناحیه را تحت تأثیر قرار داده، هواپیمایی ایرفرانس طی سال‌های اخیر با اعتصاب‌ها و اعتراض‌‌های متعددی از سوی کارمندان و خلبان‌هایش مواجه بوده است، اعتصاب‌هایی که وضعیت این شرکت را بیش از پیش با مشکل مواجه کرده و نمره‌ای منفی برای آن به شمار می‌آید.

بر اساس رتبه‌بندی مؤسسه جهانی استاترکس، ایرفرانس در بین ایرلاین‌های چهارستاره جهان قرار گرفته است در حالی که چک‌ایرلاینز در میان سه ستاره‌ها جا خوش کرده است. به این ترتیب است که فرانسوی‌ها با به ثمر رساندن یک گل دیگر، مجدداً فاصله خود را به سه گل ‌رساندند. اگرچه چک‌ایرلاینز نمی‌توانست گلی به ایرفرانس بزند اما فرانسوی‌ها که می‌توانستند گل به خودی بزنند؛ و این کار را هم کردند! در ۳۱ می سال ۲۰۰۹ میلادی، یک فروند هواپیمای ایرباس ۳۳۰ که در بین امن‌ترین هواپیماهای جهان طبقه‌بندی می‌شود، پس از پرواز از ریودوژانیو، با ۲۲۸ مسافر و خدمه سقوط کرد. بعد از این گل به خودی، بازی با نتیجه ۲-۴ ادامه یافت.

Premium-Economy

اما فرانسوی‌ها دست از تلاش برنداشتند، آنها که در سال ۲۰۰۳ با ایرلاین بزرگ هلند یعنی KLM ادغام شدند، توانسته‌اند خود را به یکی از اصلی‌ترین ایرلاین‌های اروپایی تبدیل کنند، حتی آنها در سال ۲۰۰۴ عنوان بزرگترین ایرلاین اروپایی را نیز از آن خود کردند و با این روند بود که گل پنجم را نیز به ثمر رساندند.

در ادامه بار دیگر گل‌زنی ایرفرانس ادامه یافت؛ آن هم به لطف موسسه رتبه‌بندی JACDEC که بر اساس آخرین رده‌بندی سال ۲۰۱۵ خود، ایرفرانس را در میان برترین هواپیمایی‌های جهان در رده چهلم قرار داد؛ در حالی‌که نام چک‌ایرلاینز حتی تا عنوان شصتم این جدول نیز به چشم نمی‌خورد.

۲۰۱۳۱۰۰۷۸۰ans

در حالی که چک‌ها با شعار «در خانه، در آسمان‌ها» پا این مسابقات گذاشته بودند، نتیجه‌ی پایانی ۶ بر ۲ و صعود قاطع ایرفرانس به مرحله‌ی بعد، شعار «فرانسه در آسمان است» هواپیمایی ایرفرانس را معنای دوباره‌ای بخشید و به حریفان مراحل بعدی این هشدار داد که فرانسه نه تنها در جام ملت‌های اروپا امید جدی قهرمانی به حساب می‌آید، بلکه در جام ایرلاین‌ها هم جز به قهرمانی نمی‌اندیشد.

مسابقات قبلی جام ایرلاین‌های اروپا:

نخستین بازی از رقابت های جام ایرلاین‌های اروپا

دومین بازی از رقابت‌های جام ایرلاین‌های اروپا

سومین بازی از رقابت‌های جام ایرلاین‌های اروپا

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)