حواشی و بایدها و نبایدها

قیمت بلیط هواپیما همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران حین خرید بلیط هواپیما بوده است. به همین دلیل هم هست که تصمیم بر آن شد تا در ابتدا شما را با عوامل موثر در قیمت بلیط هواپیما آشنا کرده و پس از آن به مسئله‌ی چگونگی تغییر قیمت بلیط هواپیما بپردازیم. اما در بین این همه، همچنان جای یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مسافران خالی مانده است. دغدغه‌ای که بیش‌تر از همه، اصل مطلب قیمت بلیط هواپیما را هدف قرار داده است و این مسئله چیزی نیست جز: آزادسازی قیمت بلیط هواپیما!

حتما شما هم مثل سایر مسافران پروازهای هوایی، با شنیدن چنین خبری که حوالی اردیبهشت ماه ۹۳، دهان به دهان می‌چرخید و وب‌سایت‌های خبری معتبری هم به آن پرداخته بودند، خیلی زود به این فکر افتادید که حتمن با چنین روندی، قیمت بلیط هواپیما بالاتر رفته و بلیط هواپیما گران‌تر خواهد شد و باید قید سفرهای هوایی ارزان را بزنید! اگر همچنان همین‌طور فکر می‌کنید، بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. مطمئنم که بعد از آن، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.

بلیط هواپیمای گران یا ارزان؟

وقتی صحبت از قیمت بلیط هواپیما و هزینه‌های سفر هوایی به میان می‌آید، آه از نهادِ برخی از مسافران بلند می‌شود و در نهایت اگر پای حرف‌هایشان بنشینیم، متوجه یک نکته‌ی مشترک در همه‌ی آن‌ها می‌شویم: بلیط هواپیما از نظر آن‌ها گران است. اما آنچه در این‌جا مطرح می‌شود این است که تعریف ما از «گرانی» قیمت بلیط هواپیما چیست؟ آیا چنین اظهاراتی بر پایه‌ی اطلاعات دقیقی از روند تغییر قیمت بلیط هواپیما و یا سیاست قیمت‌گذاری سفرهای هوایی بیان می‌شود؟ آیا تفاوت بین انواع بلیط هواپیما و در نتیجه، اختلاف قیمت بلیط هواپیما در هر نوع را می‌دانیم؟ در این‌جا قصد داریم تا شما را از یک خریدار معمولی، به خریداری آگاه در زمینه‌ی قیمت بلیط هواپیما تبدیل کنیم تا با آگاهی بیشتر از نرخ بلیط هواپیما، انتخاب صحیح‌تر و در نهایت، سفر مطمئن‌تر و لذت‌بخش‌تری داشته باشید.

Make-Money-While-Vacation

آزادسازی قیمت بلیط هواپیما به چه معناست؟

شما به عنوان مسافری که سفر امن هوایی را برای رفت و آمدهای بین شهری یا کشوری‌تان انتخاب کرده‌اید، بی‌شک خبر «آزادسازی قیمت بلیط هواپیما» هم به گوش‌تان خورده است. خبری که شاید شما را هم، مثل سایر کسانی که گمان کردند از این به بعد باید دور بلیط هواپیمای ارزان را خط بکشند، ترساند. اما صبر کنید! در اردیبهشت ماه ۹۳، بر طبق مصوبه‌ی شورای عالی هواپیمایی، نرخ بلیط هواپیما آزادسازی شد. اما این آزادسازی دقیقن به چه معنا است؟ آزادسازی قیمت بلیط هواپیما به این معنا است که از این به بعد، قیمت بلیط هواپیما، دیگر مثل آن‌چه در پروازهای خارجی شاهدش هستیم، کفِ مشخصی نخواهد داشت؛ اما به جای آن، فقط تا سقف معلومی قابل افزایش خواهد بود.

توجه کنید که شروع چنین فرآیندی و همه‌گیر شدن آن پس از اینکه به‌صورت قانونی عملی درآمد، لزومن به معنای گران‌تر شدن قیمت بلیط هواپیما نیست، بلکه از این به بعد،قیمت بلیط هواپیما با توجه به میزان «تقاضا» در مقاطع مختلف تعیین می‌شود. اما آیا چنین اتفاقی، به سود مسافر است یا خیر؟

………..

بیشتر بخوانید: تاریخچه‌ی بلیط هواپیما

……….

سود یا زیان مسافر؟

می‌شود برای پاسخ به سوال بالا، به این نکته اشاره کرد که، ایجاد یک بازار رقابتی صرفن باعث ایجاد گرانی نخواهد شد بلکه چنین امری، حق انتخاب بیشتری به مسافر می‌دهد که براساس بودجه‌ای که در اختیار دارد از خدمات ایرلاین مورد نظرش استفاده کند. کارشناسان امر نیز معتقدند که اجرای چنین سیستمی برای فروش بلیط هواپیما و در نهایت، تعیین قیمت بلیط هواپیما، باعث ایجاد فضایی رقابتی بین شرکت‌های هوایی خواهد شد و در نهایت، این شرکت‌ها برای ارایه‌ی بالاترین سطح خدمات با یکدیگر رقابت خواهند کرد که این موضوع، در نهایت به نفع مسافران خواهد بود و ایرلاین‌ها نیز می‌توانند با کم‌تر شدن دخالت نهادهای بالادستی در تعیین قیمت بلیط هواپیما، سود مورد نظر خود را دریافت کنند.

به این ترتیب، نه سود شرکت‌های هواپیمایی کم و زیاد می‌شود و نه سر من و شمایی که برای خرید بلیط هواپیما، نگران قیمت هستیم، کلاه می‌رود. به این ترتیب، دیگر هرج و مرج هم پیش نخواهد آمد و می‌شود با خیال راحت‌تری برای خرید بلیط هواپیما تصمیم گرفت و با دیدن قیمت بلیط هواپیما هم، ناگهان به همه چیز شک نخواهیم کرد و عصبانی هم نخواهیم شد. همه چیز بالاخره سر و سامان می‌گیرد.

آزاد سازی = گران‌سازی؟

بد نیست بدانید از آنجایی‌که عبارت «آزادسازی»، باعث ایجاد حساسیت در مسافران شده و خواه ناخواه تصور آن‌ها را به سمت افزایش قیمت بلیط هواپیما می‌کشاند، بعضی از کارشناسان پیشنهاد کرده‌اند که دولت در کنار آزادسازی قیمت بلیط هواپیما، استانداردهای معینی را نیز برای ارتقای کمی و کیفی خدمات شرکت‌های هوایی تعیین کند و در نهایت نیز بر اجرای آن‌ها نظارت داشته باشد تا مسافران، دیگر نگرانی زیادی در مورد قیمت بلیط هواپیما و آزادسازی آن، نداشته باشند.  این موضوع، باعث می‌شود که هر مسافر بداند که در قبال هزینه‌ای که برای خرید بلیط هواپیما و به ازای قیمت بلیط هواپیما می‌پردازد، خدمات متفاوتی را دریافت می‌کند که از هر خط هوایی به هر خط هوایی، متفاوت است.

البته که نباید این نکته را فراموش کرد که به هیچ‌وجه شرکت‌های هواپیما در مورد قیمت بلیط هواپیما در پروازهای سیستمی، اجازه ندارند تا قیمت را بالاتر از حداکثر نرخ مصوب به مسافر بفروشند و این آزادسازی، قواعد و قانون‌مندی خودش را دارد و اوضاع، به هیچ‌وجه بد نیست، بلکه کیفیت خدمات مشخص شده و حد و حدودها دیگر در چارچوب مشخصی برای تعیین قیمت بلیط هواپیما، رعایت می‌شود.

travel-blogger-money

تغییرات نرخی انواع بلیط هواپیما چگونه است؟

حالا که مفهوم آزادسازی قیمت بلیط هواپیما و حواشی‌اش برای‌تان روشن شد، زمان آن رسیده تا تغییرات نرخی انواع بلیط هواپیما را نیز بشناسید. بلیط هواپیما دو نوع دارد: چارتر و سیستمی. قیمت بلیط هواپیما در پروازهای سیستمی تا حد زیادی ثابت است و بین ایرلاین‌های مختلف با سطح خدمات متفاوت، بالا و پایین می‌شود؛ اما قیمت بلیط هواپیما در پروازهای چارتری، متغیرتر است و از آن‌جایی که هزینه‌ی ناشی از پر نشدن این نوع پروازها، متوجه آژانس‌های هواپیماییِ اجاره‌کننده‌ی پرواز و به اصطلاح، چارتر کننده‌ است، در صورتی‌که صندلی‌هایی در پرواز چارتر خالی بماند، قیمت آن‌ها پایین‌تر می‌آید تا زودتر به فروش برسند. به این ترتیب است که می‌شود قیمت بلیط هواپیما را برای بعضی از پروازهای چارتر، پیش‌بینی کرد و از بین آن‌ها، بلیط ارزان‌تر را انتخاب کرد و خرید.

به این ترتیب، شما می‌توانید گاهی که بدتان نمی‌آید بلیط سیستمی نخرید، از پروازهای چارتری لحظه آخری استفاده کنید. این‌جور پروازها، اگر از چارتر کننده‌ی معتبری خریداری بشوند، گاهی تا ۵۰ درصد ارزان‌تر از بلیط سیستمی همان مسیر برای‌تان تمام خواهند شد و بخش زیادی از پول شما را برای قیمت بلیط هواپیما و آن‌چه مد نظرتان بوده، ذخیره خواهد کرد. فراموش نکنید که سامانه‌ای که از آن بلیط هواپیما می‌خرید نه تنها در تعیین قیمت بلیط هواپیما موثر است، بلکه امنیت خریدتان را هم تضمین می‌کند.

……….

در همین رابطه بخوانید: قیمت بلیط هواپیما چگونه تغییر می‌کند؟

……….

بهترین قیمت بلیط هواپیما کدام است؟

بهترین قیمت بلیط هواپیما، لزومن به معنای ارزان‌ترین بلیط و یا گران‌ترین نیست؛ بلکه تا حد زیادی به آژانس و یا شرکت هواپیمایی و خدمات و ایمنی فروش بلیط هواپیما بستگی دارد. به نظر خودتان کدام‌یک برای‌تان گران‌تر تمام می‌شود: ۱٫ خرید بلیط ارزان از آژانسی نامعتبر و در نهایت، از دست دادن پرواز و هزینه‌ای که از جیب شما رفته است، یا ۲٫ خرید بلیط با قیمت مناسب از آژانسی معتبر که نه تنها امنیت پرواز شما را تامین خواهد کرد، بلکه با خدمات گوناگونی که دارد، لذت سفر را به شما خواهد چشاند.

بیش‌تر وقت‌ها، با دیدن عبارت «خرید ارزان بلیط هواپیما» ممکن است فکر کنیم که به آن‌چه مد نظرمان بوده رسیده‌ایم و بی معطلی دست به کار می‌شویم، درصورتی‌که در خرید بلیط هواپیما، باید با آگاهی نسبت به انواع قیمت بلیط هواپیما، دست به خرید برد. یکی دیگر از مواردی که خصوصن در خرید آنلاین بلیط هواپیما اهمیت پیدا می‌کند، آگاهی از امنیت و ایمنی سایت و یا سامانه‌ی خرید بلیط هواپیما است. قیمت بلیط هواپیما، اصولن در سامانه‌های مجازی که به نماد اعتماد الکترونیکی هم مجهز هستند، همان قیمت بلیط هواپیما در نرخ مصوب است که با توجه به قوانین آزادسازی قیمت بلیط هواپیما، به کاربران و مسافران عرضه می‌شود.

wp_reset_query();

نظر خود را بنویسید :

نام و نام خانوادگی(الزامی)
نشانی ایمیل (الزامی)